Dimensity 9000+’ı kullanan ilk akıllı telefon olacak

Dimensity 9000+’ı kullanan ilk akıllı telefon olacak

Dimensity 9000+’ı kullanan ilk akıllı telefon olacak

Çin’in önde gelen telefon üreticilerinden vivo’nun alt markalarından biri olarak 2019 yılında kurduğu iQOO, akıllı telefonlarına yenilerini eklemeye hazırlanıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son amiral gemisi akıllı telefonu iQOO 9’u yaklaşık yedi ay önce piyasaya süren şirketin iQOO 10 üzerinde çalıştığı bir süredir biliniyor. Hatta geçtiğimiz günlerde sızdırılan bilgiler sayesinde telefonun teknik özellikleri hakkında ilk detaylara da sahip olmuştuk. O dönem gelen bilgilerde, vivo iQOO 10’un Qualcomm’un en yeni yonga seti olan Snadragon 8+ Gen 1’i kullanacağı söyleniyordu. Ancak görünen o ki iQOO 10, Qualcomm’un değil, MediaTek’in en yeni yonga setini kullanacak.

Kendine özgü tasarımıyla dikkat çeken vivo iQOO 10, MediaTek’in en yeni yonga seti Dimensity 9000+’ı kullanan ilk akıllı telefon olacak.

Daha geçtiğimiz hafta tanıtılan Dimensity 9000+, MediaTek’in bir önceki nesildeki Dimensity 9000’dan biraz daha güçlü bir yonga seti olarak lanse ediliyor. Ancak çok çok büyük farklar sunmuyor. Yüksel performanslı Cortex-X2 çekirdekler 3.05 GHz’den 3.2 GHz’ye çıkıyor.

Bildiğiniz gibi IQOO 10’un yanı sıra bir de IQOO 10 Pro piyasaya sürülecek. Standart model gibi Pro modelinin de Dimensity 9000+ mı kullanacağı, yoksa Pro modelinde Spandragon 8+ Gen 1’in mi kullanılacağı bilinmiyor. Belki de önceki sızıntılarda Snapdragon 8+ Gen 1 kullanacağı söylenirken sadece Pro modeli kast ediliyordur. Bunun cevabını telefonlar tanıtıldığında alacağız ki bunun da önümüzdeki ay gerçeklemesi bekleniyor.

2K çözünürlükte LTPO ekrana sahip telefonun arka kamerasındaki ana sensör 50 megapiksel olacak. Ekranının altında ultrasonik bir parmak izi sensörü olan telefon hızlı şarj özelliğine de sahip. Kablolu olarak 200W’tan şarj edilecek telefon, kablosuz olarak da 65W hızda şarj edilebilecek. Telefon gerçekten de 200W hızlı şarj özelliği sunarsa, bu konuda piyasadaki en hızlı telefon olacak demektir.