Dizüstülere SIM kart yuvası

Dizüstülere SIM kart yuvası

Dizüstülere SIM kart yuvası

Dünyanın önde gelen iletişim şirketlerinden Vodafone, IBM ile yaptığı anlaşma doğrultusunda şirketin Lenovo serisi bilgisayarlarına 3G (Üçüncü nesil) iletişim bağlantısı koyacak.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, yurt dışında yaygın olarak kullanılan ve mobil hızlı internete imkan tanıyan 3G teknolojisi günümüzde en çok, SIM kartın özel bir "PCMCI (Personal Computer Memory Card International Association)kartı" içine yerleştirilerek dizüstü bilgisayarındaki uygun sokete sokulması ile kullanılıyor.

Vodafone ise içerisine SIM kart takılabilen dahili bir "yuva" sayesinde bilgisayar kullanıcısını mobil internete kavuşturacak. Böylece kullanıcılar, uyumlu data kartı aramaktan kurtulacak.

Türkiye'de Turkcell, Vestel ve HP işbirliği ile SIM kart entegre edilmiş dizüstü bilgisayar modelleri satılıyor, ancak 3G ihalesi henüz yapılmadığı için kullanıcılar bu bilgisayarlardan EDGE (Enhanced Data rates for Global Evolution) ile internete bağlanabiliyor.

Yıl sonuna doğru yapılması beklenen ihalenin ardından kullanıcılar EDGE'ye göre yaklaşık 70 kat daha hızlı olan 3G ile internete bağlanabilecek.