Hangisine inanalım? Vestel mi yoksa Arçelik mi?

Hangisine inanalım? Vestel mi yoksa Arçelik mi?

Türkiye’nin iki önemli beyaz eşya üreticisi Vestel ve Arçelik OLED TV’lerde birbirine girdi. İki firma da Türkiye’deki ilk OLED TV’yi kendisinin ürettiğini açıkladı.

Vehbi Koç tarafından 1955 yılında kurulan Arçelik ile Asil Nadir’in 1984 yılında kurulan Vestel arasında yıllardır süregelen rekabet dün farklı şekilde yaşandı. İki firma da yeni nesil OLED televizyonları Türkiye’de ilk üretenin kendisi olduğuna dair basın bültenleri gönderdi. Yaklaşık yarım saat arayla gönderilen bu basın bültenleri kafaların karışmasına neden oldu.


Vestel 26 Ağustos saat 10.30’da ‘Türkiye’nin İlk Yerli OLED TV’si ‘Gururla Yerli’den’ başlığıyla gönderdiği  basın bülteninde ‘Türkiye’nin teknoloji devi Vestel, Türkiye’nin ilk yerli kavisli TV’sinden sonra bir ilke daha imza atarak Türkiye’nin ilk yerli OLED TV’sini IFA Ufarı’nda görücüye çıkaracak’ ifadelerini kullandı.


Arçelik ise yine 26 Ağustos günü bu kez 11.00’da Arçelik A.Ş.’den Türkiye’nin OLED Televziyonu başlığı ile basın bülteni gönderdi. Arçelik basın bülteninde ‘Arçelik A.Ş. Türkiye’nin ilk OLED TV’sini üretti. Arçelik markasıyla lansmanı yapılacak olan OLED TV, Organik LED ve 4K teknolojisinin mükemmel izleme deneyimini kullanıcılarına sunuyor.’ ifadelerini kullandı.


Basın bültenlerinin detaylarına bakıldığında ise Arçelik’in televizyonun 65” ve 6.5 mm inceliğinde olduğu ve Eylül ayında lanse edileceği bilgisi bulunuyor. Vestel’in televizyonu ise yine 65” ekran büyüklüğüne sahip. Vestel ise ürün lansmanını önümüzdeki hafta Almanya’da gerçekleştirilecek olan Tüketici Elektroniği fuarı IFA’da tanıtacak.


İlk olma iddiasında olan iki firmadan hangisinin gerçekten ilk olduğunu tahmin etmek zor ancak öne atılan bazı görüşler bulunmakta. Bunların başında ise iki firmalarında ekran panelini aynı yerde aldığı ve lansmana benzer sürede hazır hale getirdikleri yönünde. Yani iki firmada -büyük ihtimalle- LG panelleri kullanarak geliştirdikleri ürünlerinin tanıtımı için Eylül ayındaki IFA fuarını tercih etti. Ancak Vestel önce davranarak ilk duyuruyu yaptı. Arçelik ise zaten hazır olan ürünü hakkındaki basın bültenini Vestel’in hemen ardından servis etti.


Vestel IFA’da Tanıtacak


Her yıl katılan ve büyük bir alanda şov  yapmasını seven Vestel bu yıl IFA fuarında 3 bin metrekarelik devasa alanda yeni nesil ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirecek. Vestel yeni televizyonunu fuarda detaylıca incelenebilir hale tutacağını belirtirken Arçelik ürünün IFA’da günyüzüne çıkarılacağı hakkında bilgi vermedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS