iPhone 9 mercek altında

 iPhone 9 mercek altında

Apple’ın önümüzdeki Eylül ayında tanıtacağı uygun fiyatlı yeni nesil akıllı telefon modeli iPhone 9’u mercek altına alıyoruz. İşte iPhone 9 fiyatı, özellikleri ve diğer detaylar.

Apple uzun bir süredir 2018’de satışa sunacağı yeni iPhone modelleri üzerinde çalışıyor. Hatırlanacağı üzere Cupertino merkezli şirket geçtiğimiz yıl 3 farklı iPhone ile karşımıza çıkmıştı. iPhone 8 ve 8 Plus klasik bir tasarım çizgisiyle teknoloji severlerin karşısına çıkarken, iPhone X ise yeni nesil iPhone çizgisinin ilk üyesi olmuştu.

Apple bu sene de aynı 2018’de olduğu gibi 3 farklı modelle karşımıza çıkacak. Şimdiye kadar sızdırılan bilgiler doğrultusunda konuşacak olursak, bu 3 modelden 2’sinin iPhone X’in devamı niteliğinde, 1’inin ise uygun fiyat kategorisinde olacağını söyleyebiliriz.

Peki uygun fiyatlı olarak tabir ettiğimiz ve pek çok mecra tarafından b olarak lanse edilen bu model ne gibi özelliklere sahip olacak. Bu yazımızda iPhone 9 fiyatı, özellikleri ve diğer detaylarına göz atacağız. İşte ayrıntılar.

En büyük farkı, ekranı

 

Geçtiğimiz sene satışa sunulan iPhone X’i klasik iPhone modellerinden ayıran pek çok özelliği mevcuttu. Fakat bu sene çıkan iPhone’lar arasında öyle keskin farklılıklar olmayacak. Sadece Apple’ın maliyeti düşürmek adına yaptığı bazı değişimleri göreceğiz.

 

Nitekim bu değişimlerin başında da iPhone 9’un ekranı geliyor. Malum, 2017 Kasım’da 999 dolardan satışa sunulan iPhone X’in en pahalı parçası ekranıydı. Apple’ın akıllı telefon sektöründeki ezeli rakibi Samsung tarafından üretilen OLED ekranlar, Apple’a hayli pahalıya mal oluyordu. OLED ekran pazarının yüzde 90’lık bölümüne hükmeden Samsung, Apple’a oldukça yüklü bir fatura çıkarmıştı.

 

Bu sene tanıtılacak olan iPhone 9 ise OLED ekran yerine LCD ekran ile gelecek. Sadece bu değişimin bile telefonun fiyatını direkt olarak aşağı çekebileceği söyleniyor. Kısaca özetlemek gerekirse, iPhone 9’un diğer iki modelden en büyük farkı 6.1 inçlik TFT LCD ekranla gelecek olması diyebiliriz.

Çift yerine tek ana kamera modülü

 

Apple’ın maliyeti düşürmek için başvurduğu bir diğer yol da kamera sayısının 2’den 1’e düşürülmesi olacak. iPhone X’in devamı niteliğindeki iki modelde çift ana kamera modülünün kullanılacağı düşünülüyor. Hatta Plus varyantındaki modelde 3 ana kameranın kullanılması bile söz konusu olabilir.

 

iPhone 9 ise tek bir ana kamera ile gelecek. Şimdiye kadar sızdırılan bilgilerde telefonun arka tarafında oldukça geniş bir çapa sahip tek bir ana kamera olduğunu gördük.

 

İşin aslı kameraların Apple’a olan maliyeti o kadar da fazla değil. Yani çift kamera yerine tek bir kamera kullanılması muhtemelen 10 – 15 dolarlık bir yansıma yapacaktır.

 

iPhone 9’da çift yerine tek kamera kullanılmasının temel sebebi, maliyetten ziyade fark yaratma odaklı olabilir. Keza çift ana kamera kullanımı, iPhone X’in devamı niteliğindeki iki modelin satış rakamlarını olumsuz etkileyebilirdi.

A12 mi, A11 Bionic mi?

 

iPhone 9 fiyatı ile ilgili bir diğer etken de telefonda kullanılacak olan yonga seti. Apple uygun fiyatlı modelinde geçtiğimiz sene satışa sunduğu iPhone modellerinde kullandığı A11 Bionic yonga setini kullanabilir.

 

Böylece iPhone X’in devamı niteliğindeki modellerle, iPhone 9 arasında performans anlamında da fark yaratılmış olur.

 

Öte yandan iPhone 8 ve iPhone X’te aynı yonga setlerinin kullanılmış olması, iPhone 9 ve diğer iki modelde de aynı yonga setlerinin kullanılma ihtimalini arttırıyor.

 

Yani iPhone 9’da A12 yonga setinin tercih edilmesi de bizleri çok fazla şaşırtmayacaktır. Fakat bu konu hakkındaki net detayları Eylül’den önce öğrenmemiz pek de mümkün görünmüyor.

 

iPhone 9 fiyatı çok daha uygun olacak

 

 

Gelelim iPhone 9 ile ilgili en önemli ayrıntıya. iPhone 9 fiyatı ne kadar olacak? Açık konuşmak gerekirse, iPhone X 999 dolarlık fiyatıyla biraz tepki çekmişti. Şu aralar ülkemizde 7500TL civarında fiyatlarla satılan iPhone X çıtayı oldukça yükselmiş durumda.

Gelen haberlere bakacak olursak, Apple iPhone X’in devamı niteliğindeki modelde 999 dolarlık sınırı koruyacak. Plus varyantının fiyatı ise 1100 dolar civarında olacak.

Elbette burada bizi asıl ilgilendiren detay iPhone 9 fiyatı diyebiliriz. iPhone 9’un ise geçtiğimiz sene satışa sunulan iPhone 8 ile aynı seviyede yani 699 dolar civarında olacağı söyleniyor.

Şu anda iPhone 8’in ülkemizdeki zamlı fiyatları 4800 TL dolaylarında. Kısaca özetlemek gerekirse, iPhone 9 Türkiye fiyatı da 5000 TL civarında olacaktır.

 

 

 

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS