Samsung’un yazıcı departmanı artık HP’nin!

Samsung’un yazıcı departmanı artık HP’nin!

Samsung’un yazıcı departmanı artık HP’nin!

Amerikalı teknoloji devi HP (Hewlett Packard), kendisi gibi dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Samsung’un yazıcı departmanını, muazzam bir rakam karşısında satın aldı.

Güney Koreli dev şirket Samsung, resmen yaptığı açıklamada, “Yazıcı Departmanının” 1.1 milyar dolar karşılığında HP’ye satıldığını duyurdu. Şirket, söz konusu satışın gerekçesini “Amacımız, en iyi yaptığımız çekirdek uygulamalarımıza yoğunlaşmak. Hali hazırda, yazıcı bölümü Samsung’a, maddi tablolarda yarardan çok zarar getiriyordu.

HP’ye satılan departmanın, dünya çapında 8000’den fazla çalışanı bulunuyor. 2015 yılında, Koreli dev, 1.8 milyar dolarlık satış gerçekleştirmişti. Ancak bu sadece satış rakamı. Yani karı ifade etmiyor. Reklam bütçesi, maliyetler ve vergiler işin içine girdiğinde, firmanın cebine, söz konusu rakamdan çok ama çok daha azı giriyordu.

HP ise bambaşka bir konu. Yazıcı konusunda dünyanın açık ara bir numarası olan HP, 55 milyar dolarlık yazıcı pazarının ciddi bölümünü elinde tutuyor. HP, bu hamlesiyle Asya pazarında da kayda değer güç elde etmeyip ve karını artırmayı hedefliyor.

Tekerleği yeniden icat etti

HP, Samsung’un 6500 işçisi ve 1300 kişilik mühendislik takımını da firesiz bünyesine katmayı planlıyor. Buna ek olarak Güney Koreli şirketin üst düzey yöneticisi Jay Y. Lee de, HP’nin “Yazıcı Departmanı” masasında bir sandalye sahibi olacak. Söz konusu anlaşma, Kasım ayında tamamlanarak, yürürlüğe girecek.