Drone uçurdu müthiş ceza aldı

Drone uçurdu müthiş ceza aldı

ABD’de SkyPan isimli bir şirket, havadan fotoğraf ve video çekim hizmetleri vermek için 2 yıl içinde New York ve Chicago üzerinde 65 kez uçuş yaptı. Uçuşların izinsiz ve ABD havacılık otoriteleri tarafından belirlenen kurallara aykırı olduğunu tespit eden yetkililer, şirkete 2 milyon dolarlık ceza kesti.

FAA’nın tespitlerine göre 65 uçuşun 43’ü, New York üzerindeki çok ağır izinlere ve kontrollere bağlı olan B sınıfı hava uçuş koridorunda gerçekleşti. Bu koridorda uçuş yapabilmek için New York hava trafik kontrol kulesinden izin almak ve koordine olarak hareket etmek gerekiyor. Eğer bu uçuşlar sırasında Drone’lar bir uçakla çarpışmış olsaydı, uçakta yer alan yüzlerce kişiyle birlikte uçağın düşeceği bölgedeki kalabalık nüfus içinden yine yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesi söz konusuydu.


Firma ceza hakkında yorum yapmadı ancak meselenin mahkemeye taşınacağı anlaşılıyor. Söz konusu ceza, daha önce benzer ihlallerde kesilen cezalardan 100 kat daha fazla. Eğer mahkeme de FAA’nın cezasını onaylarsa, bundan sonra ABD semalarında Drone uçurmak gerçekten cesaret isteyecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS