Dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon pazarı Hindistan oldu.

Dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon pazarı Hindistan oldu.

Counterpoint isimli analiz şirketinin açıkladığı rakamlara göre 2015 yılı içerisinde Hindistan’daki akıllı telefon kullanıcı sayısı 220 milyona ulaştı. Bu rakam ile Hindistan, dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon pazarı olamaya başladı. Birinci sırada halen ABD bulunuyor. Ancak böyle giderse Hindistan bir numaraya oturabilir.

Geçtiğimiz yıla oranla Hindistan’da %15’lik bir büyüme söz konusu. 2015’in son çeyreğinde yaşanan bu artış, yıl boyu süren trendi devam ettirdi. 2014 ile 2015 yılları arasındaki fark ise tam %23.


Hindistan içerisinde satılan akıllı telefonların yaklaşık yarısı Hinstan üretimi. Geri kalanı ise nispeten tanıdığımız üreticilerden oluşuyor. Micromax, Intex ve Lava gibi markalar haricinde Hindistan’da Samsung ve Lenovo cihazlar görmek de mümkün. Hatta liderin açık ara farkla Samsung olduğunu söyleyebiliriz. Hindistan akıllı telefon pazarı içerisinde Samsung pazar payı %28.6 seviyelerinde.


2015 yılı içerisinde sektörde yaşanan genel durgunluk sebebiyle mobil sektörden pek iyi haberler verememiştik ancak bu gelişme şaşırtıcı oldu. Firmaların uygun fiyatlı modeller ile nispeten az gelişmiş bölgelere ulaşması pazar payını ciddi ölçüde artırıyor. Birkaç sene içerisinde muhtemelen Hindistan dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olacaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS