Dünyanın en değerli teknoloji şirketleri

Teknolojinin hayatımızı bu kadar çok etkilemesi dünyadaki en değerli şirketleri belirlemede de önemli rol üstlendi. Peki dünyanın en değerli teknoloji şirketleri hangileri?Bu yazımızda son açıklanan rakamlara göre dünyanın en değerli teknoloji şirketleri listesi ile karşınızdayız. İşte o isimler.

Apple

Dünyanın en değerli teknoloji şirketleri listesinde zirvede yer alan isim Apple. Kısa süre önce 1 trilyon dolar değere ulaşan ilk şirket olan Apple, Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak tarafından 1 Nisan 1976’da Kaliforniya, Cupertino’da kuruldu.

Özellikle iPhone ile zirve yapan şirketin şimdiki CEO’su ise Tim Cook. Bir zamanlar iflasın kıyısına gelen Apple, şu aralar akıllı telefon, akıllı saat ve tablet sektöründe zirvede yer alıyor.

Amazon


Apple’ın ardından 1 trilyon dolar değere ulaşan ikinci şirket olan Amazon, bir e-ticaret sitesi olarak sektöre giriş yaptı. 1994 yılında Jeff Bezos tarafından kurulan şirket hızla büyüdü. Şimdilerde pek çok sektörde boy gösteren Amazon, kısa süre önce ülkemizde de kurumsal faaliyetlerine start vermişti.

Amazon’un CEO’luk görevini şirket kurulduğu günden bu yana Jeff Bezos yürütmekte.
Google

Yoluna bir arama motoru olarak başlayan Google, kısa sürede pek çok alanda faaliyet gösteren bir şirket haline geldi. 2015 yılında Google, Alphabet isimli şirketin çatısı altına girdi.

Şirketin CEO’su pozisyonunda ise Google’un yaratıcılarından biri olan Larry Page bulunuyor. Google, akıllı telefon pazarına hakim iki işletim sisteminden biri olan Android’in de sahibi. Kısacası Google’ın akıllı telefonlardan, otonom araçlara kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğu söylenebilir.

Microsoft
Bilgisayar denildiğinde akla gelen ilk şeylerden biri de hiç şüphesiz Windows işletim sistemi olacaktır. Windows’un yaratıcısı olan Microsoft Bill Gates ve Paul Gardner Allen tarafından kuruldu.

2014 yılına kadar şirketin CEO’luk görevini Bill Gates yürütüyordu. Fakat 2014’te sağlık sorunlarını gerekçe göstererek yerini Satya Nadella’ya bıraktı.

Microsoft, pek çok alanda faaliyet gösterse de Windows işletim sistem ile yakaladığı başarıyı başka bir alanda elde edemedi.
Alibaba

Ülkemizde de oldukça popüler bir e-ticaret kanalı olan Alibaba.com 4 Nisan 1999 yılında kurulmuştur. İlk başta yalnızca Çin’de faaliyet gösteren Alibaba.com zamanla 200’den fazla ülkede 3.5 milyon şirketin faaliyet gösterdiği devasa bir e-ticaret merkezine dönüşmüştür.

Alibaba.com’un en büyük hissedarları Softbank ve Yahoo!’dur. Hisselerin yüzde 32.4’ü Softbank’a, yüzde 16.3’ü ise Yahoo!’ya aittir.

Şirketin CEO koltuğunda ise 2015 yılından bu yana Daniel Zhang oturmakta.

Facebook

En değerli teknoloji şirketleri listesinde belki de en genç olan şirket Facebook’tur. 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nde okuyan Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, ilk başta üniversite için kurulmuştu. Sonraları diğer üniversiteler için de hizmet vermeye başlayan Facebook’un küresel bir şirkete dönüşmesi fazla uzun sürmedi.

Sosyal medya alanında hizmet veren bir şirket olan Facebook, Instagram ve Whatsapp gibi iki önemli ağı da bünyesinde bulunduruyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS