Dünyanın ilk akıllı saati 1994 yılında üretilmiş!

Dünyanın ilk akıllı saati 1994 yılında üretilmiş!

Giyilebilir teknolojiler adı altında bugün tercih edebileceğimiz onlarca akıllı saat modeli var. Giderek yaygınlaşan akıllı saat ve akıllı bileklikler günümüzde adeta bir teknoloji trendi. Ama bu teknoloji aslında sandığımız kadar yeni değil.

Şimdi size 1994 yılında duyurulmuş bir cihazdan bahsedeceğiz. Bu cihaz oldukça şaşırtan teknik özelliklere sahip. Konsept olarak baktığımızda ise günümüzdeki bir akıllı saatten neredeyse hiçbir farkı yok.


Microsoft ve Timex markalarının Datalink 150 (veya Timex Datalink 150) olarak 1994 yılında piyasaya sürdüğü bu saatin fotoğraflarını haberimizin içerisinde bulabilirsiniz. O dönemlerde PDA yani kişisel dijital asistan adı altında üretilen cihazların bir örneği olan bu saat bir senkronizasyon yazılımına bile sahip. Saat NASA’nın uzay görevlerinin bir kısmında astronotlar tarafından da kullanıldı.


Datalink 150 isimi saat 150 adet telefon numarasını hafızasına kaydedebiliyordu. Listeler, hatırlatmalar ve yıl dönümleri gibi önemli bilgileri de saat üzerinde depolamak mümkündü. Hatta 40 karakteri aşmayan notlar bile alınabiliyordu. Şimdi bir adım daha öteye gidiyoruz. Saat, isteğe bağlı olarak yüklenebilen uygulamalara da sahipti. Örneği farklı ana ekranlar, golf skoru kaydedicisi gibi ek uygulamalar da destekleniyordu.İşte en can alıcı özelliğine geldik. Microsoft ile birlikte geliştirilen bu saatin Windows bilgisayarlara özel birde senkronizasyon yazılımı vardı. Bu yazılım tıpkı iTunes veya Kies gibi veri transferini sağlıyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS