Ekran kartı alırken dikkat etmemiz gereken unsurlar neler?

Ekran kartı alırken dikkat etmemiz gereken unsurlar neler?

Ekran kartı alırken dikkat etmemiz gereken unsurlar neler?

İkinci el ekran kartı almayı düşünenler dikkat! Fiyatlar aldatıcı olmasın.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son dönemde ekran kartı fiyatları inanılmaz derecede düştü. Çok değil 4 ay öncesinde 8000 TL seviyesine satılan bir kartın günümüz fiyatı 3000 – 4000 TL aralığında değişiyor.

Hal böyle olunca insanlar da ikinci el kart piyasasına yöneldiler. İkinci el kartların fiyatları da hayli uygun diyebiliriz. Hali hazırda 8GB’lık RX 570 – 580 kartlar bile 2000 TL civarlarında fiyatlardan satılıyor. Elbette bu kartların çoğu da mining yapılmış kartlar.

Peki daha önce mining işinde kullanılmış bir kartı oyun oynamak için almak mantıklı mı?

Mining yapılan kartlar, aralıksız olarak yüksek sıcaklık değerlerinde çalıştığı için 1 sene içerisinde yıpranıyorlar. Bu yıpranmada en büyük zararı transistörler ve entegreler görüyor. Entegrelerin aşırı ısınması, eleman üzerinde erozyona neden olabiliyor. Peki bu durumda yapılacak şey ne?

Bu ekran kartlarını aldığınızda kısa vadede sorun yaşamasanız bile, ilerleyen süreçlerde sıkıntı yaşamanız muhtemel görünüyor.

O yüzden mining yapılmış olan ekran kartlarından uzak durmanızı tavsiye ederiz. İnternette gördüğünüz 1 yıllık temiz ekran kartı ilanlarına da pek kulak asmayın. Keza pek çok miningçi ekran kartlarını yılda 1 kez değiştiriyor. Yine de son karar sizlerin.