En iyi hayatta kalma oyunları

En iyi hayatta kalma oyunları

Survival oyunları genel olarak, açık bir dünyada kaynak toplayarak hayatta kalmak üzerine kurulu bir konu içeriyor. Çok sayıda oyuncuyu kendine çeken, talep gören ve beğeni toplayan bu oyun türü için 2015 çok önemli bir yıl oldu.

2015 boyunca sayıları hızla artan Survival oyunlarının birçoğu aslında henüz oynanmaya hazır durumda değiller ve çok eksikleri bulunuyor. Ancak aralarında çok beğenilen, çok sevilen ve hızla oyuncu toplayan oyunlar da yok değil. İşte o oyunlar.


Rimworld


Rimworld, Kickstarter üzerinden başlayan bir oyun projesi. Oyunun amacı, başka bir gezegende koloni kurmak. Ancak bu kolay bir iş değil. Yabancı bir gezegen çok sayıda tehlikeyle dolu ve bunların arasında korsanlar, zombiler, vahşi hayvanlar gibi oldukça saldıgran tehditler de bulunuyor.Oyuncu ise doğa şartlarını ve kaynakları kullanarak, kendine güçlü bir üs kurarak koloninin nüfusunu giderek artırmak. Oyun henüz alpha test aşamasında ancak şimdiden büyük ilgi ve beğeni topluyor.


The Forest


Hala erken erişimde bulunan Forest, bu yılın en başarılı Survival oyunları arasında sayılıyor. Düşen bir uçaktan kurtularak bir adada hayatta kalmaya çalışan kazazedenin öyküsüne tanık olduğumuz oyunda, adadaki kaynakları kullanarak kendimize yaşam için uygun bir alan yaratmaya çalışıyoruz.Ancak kısa süre sonra adada yamyam bir topluluğun yaşadığını öğreniyoruz ve bu kez kendimizi onlara karşı savunmamız gerekiyor. Yamyam topluluk ilk başta kazazedeye yaklaşmakta çekingenlik gösterse de ilerleyen zamanlarda cesaretlerini toplayarak saldırıya geçiyorlar. Dolayısıyla, The Forest da vakit kaybetmeden kendimizi savunacak silahlar ve mekanizmalar üretmemiz, geceleri güven içinde kalmamız sağlayacak bir korunak oluşturmamız gerekiyor. Son derece heyecanlı, sürükleyici ve grafik olarak da çok kaliteli bir oyun olduğunu hatırlatalım.


H1Z1


Survival oyunlarının yükselen başarısıyla beraber, Sony de bu alana el attı ortaya H1Z1 çıktı. Bir virüs nedeniyle dünyada nüfus neredeyse yok olmuş, hayatta kalanların çoğu da zombiye dönüşmüştür. Geriye kalanlar kendilerine güvenli bir barınak kurmak ve dünyadaki kaynakları toplamak için çalışmaktadır.Oyunda üs kurmak, kaynak toplamak, üretim yapmak, diğer oyuncularla iletişime geçmek mümkün oluyor. H1Z1, diğer pek çok survival oyunu gibi henüz erken erişimde bulunuyor ve çok sayıda bug da barındırdığı için oyunculardan büyük şikayet de alıyor, ancak yine de oyun mekanikleri ve sistemi büyük beğeni topluyor ve H1Z1’in final sürümünde büyük bir hit olması bekleniyor. Bakalım nasıl olacak?


Subnautica


İçinde şiddet olmayan bir hayatta kalma oyunu olan Subnautica, daha erken erişimde olmasına rağmen çok sayıda oyuncuya ulaşmış durumda. Bir gezegende koloni kurmak üzere yola çıka uzay gemisinin, atmosfere girerken hasar alıp düşmesiyle beraber, gemiden kurtulan tek kişinin, suyla kaplı gezegende kendine yeni bir üs kurmasını konu alan oyunda amaç, çevredeki doğal hayata zarar vermeden hatta vahşi hayvanları da öldürmeden, barışçıl şekilde yeni bir hayat kurmak…Yaratıcı oyunculara çok sayıda seçenek sunan oyun, oyuncuların çok sayıda çözümler üretmesine ve vahşi hayata zarar vermeden sorunların üstesinden gelmesine imkan tanıyor.


Empyron


Yine bir gezegene düşen kazazedenin, gezegenden kurtulma macerasını anlatan bir hayatta kalma oyunu olan Empyrion, Subnautica’nın aksine, son derece “savaş” dolu bir oyun. Oyuncunun, vahşi hayvanlar kadar, yabancı ve saldırgan uzaylılarla dolu gezegende kendine bir üs kurması gerektiği gibi, uzaya çıkarak kendine orada da dev bir üs kurması mümkün.Ardından savaş gemileri inşa ederek komşu gezegenlere de uçabilen oyuncu, tüm bu gezegenlerden topladığı kaynaklarla üssünü güçlendirip kendine küçük bir imparatorluk kuruyor. Ancak oyun son derece erken bir aşamada ve henüz çok eksiği bulunuyor. Buna rağmen, çok sayıda oyuncunun Empyrion’un çekiciliğine kapılmış durumda, oyunu oynamaya devam ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS