En popüler ekran boyutu hangisi?

En popüler ekran boyutu hangisi?

Yeni bir akıllı telefon almak istediğinizde mutlaka bir kritere göre hareket etmeniz gerekiyor. Uygun fiyat, performans, pil ömrü veya ekran. Her kullanıcının ihtiyaçları ve istekleri farklı. Ancak en önemli konulardan biri ekran boyutu. Çoğu kullanıcı telefonun boyutu konusunda kararsız kalabiliyor. Ortaya çıkan bir araştırma, en popüler ekran boyutunu gözler önüne serdi.

DeviceAtlas tarafından paylaşılan rapora göre kullanıcılar 4.7 inç ile 5 inç ekran boyutlarından oldukça memnun. Piyasada yer alan akıllı telefonlar arasında en popüler olanları bu ekran boyutları arasında. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte genel bir kanının bu yönde olduğunu söyleyebiliriz. Bölgesel olarak da bazı farklar göze çarpıyor.Avrupa ve Amerika kıtalarındaki kullanıcıların büyük bir bölümü 4.7 inç ekran boyutunu tercih ediyor. Bu boyut bizlere iPhone 6’yı hatırlatıyor. Çünkü iPhone 6 ve iPhone 6s’te 4.7 inç ekran kullanılıyor. Bu boyutu tek kullanan cihaz iPhone değil ancak boyut olarak bu kategorideki en popüler cihaz iPhone.


Biraz daha detaylandırmak gerekirse ABD’de kullanılan akıllı telefonların %41’lik bir kısmı 4.7 inç ekranı tercih ediyor. Avrupa ülkelerinde bu oran daha az ama liderliğin yine 4.7 inçte olduğunu söyleyebiliyoruz. İkinci en popüler ekran boyutu ise dünya genelinde 5 inç gibi görünüyor. 5 inçin üzerine çıkıldığında phablet kategorisi ufak ufak başlıyor ve bu oran hemen her ülkede en alt seviyede. Ülke ülke ayrılmış detaylı tabloya aşağıdan bakabilirsiniz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS