Engellilerin yeni umudu: Scewo

Engellilerin yeni umudu: Scewo

Engelli insanların hayatını kolaylaştırmaya aday bir proje olan Scewo, bu video haberimizin konuğu oluyor. Merdiven çıkabilen tekerlekli sandalye Scewo hakkında detaylar sizlerle.

Yürüme engeli bulunan insanlar için tasarlanmış yeni nesil bir tekerlekli sandalye olan Scewo son dönemlerde oldukça dikkat çekmeye başladı. Engelli insanların hayattan kopmaması ve sosyal hayatın içerisinde daha fazla yer alması için tasarlanan ürün, sıradan tekerlekli sandalyelerden çok daha fazlasını vaad ediyor.


Zürih Üniversitesi bünyesindeki 10 kişilik bir ekip tarafından geliştirilen Scewo, çok sayıda firmanın sponsorluğunda ürünü geliştirmeye devam ediyor. Aynı zamanda Patreon isimli platform üzerinden de bağış topluyor. An itibariyle 48 farklı bağışçısı ve 20’den fazla sponsoru bulunan projenin detayları ise oldukça ilginç.Scewo isimli ürünü sıradan tekerlekli sandalyelerden ayıran en önemli özelliği merdiven çıkabilmesi. Scewo’nun ana taşıyıcı tekerleklerinin yanı sıra alt tarafında tank paletine benzeyen ikinci bir hareketli parça yer alıyor. Sandalyenin sürücü merdiven çıkmak istediği zaman, tek başına bunu yapabiliyor.


Üstelik tek marifeti bu değil. Paletlerin arkasında yer alan iki küçük tekerlek yardımıyla kaldırım, toplu taşıma araçları ve diğer yükseltileri aşabilen araç son derece kolay kumanda edilebilmesi ile fark yaratıyor.


2015 yılında geliştirilmeye başlanan ürün için artık son adımlar atılıyor. Eğer bir aksama olmazsa Aralık 2018’de ürünün satışa çıkması tahmin ediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS