EV pillerini yeniden kullanmak yakında mümkün olacak!

EV pillerini yeniden kullanmak yakında mümkün olacak!

Elektrikli arabalar, benzin ve dizele göre emisyonları azaltmada büyük rol oynasa da maalesef ki tamamen mükemmel bir çözüm sunmuyorlar. Elektrikli otomobillerde kullanılan EV pilleri, dünya için yeni bir atık sorununu gündeme getirmişti.

EV pillerde yaşanan bir sorundan dolayı değiştirildiğinde, bu piller maalesef ki geri dönüştürülemiyordu.


Bilim insanları uzun bir süredir EV pillerinin geri dönüştürülmesi için çalışmalar yapıyordu. Nihayet bugün bu çalışmalar için ilk somut adım atıldı. Warwick Üniversitesi’nden araştırmacılar; kullanılmış Nissan Leaf otomobilinin pillerinin ömrünü test etmek için yeni bir sistem geliştirdi. Yeni süreç mevcut yöntemlerden çok daha hızlı olması ile dikkat çekiyor.


Pil modülünün derecelendirilmesi, önceden üç saat sürerken, bu yeni yöntem ile sadece üç dakikaya düşürülüyor. Ayrıca Warwick Üniversitesi’ndeki araştırmacıların 1MWh depolama kapasitesi sunmak için 50 adet ikinci el Nissan Leaf pili sınıflandırdı ve yenilemeye başladığı söyleniyor.


Elektrikli otomobiller ömürlerini tamamladıklarında, pil takımları hala oldukça iyi durumda olabilir. Bu yöntem sayesinde hurda haline çıkacak olan otomobillerin EV pilleri yenilenerek yeni araçlara güç verecek veya yedek parça olarak kullanılabilecek.


Bu araştırmaların nihai meyvesini önümüzdeki yıllarda vermesini bekliyoruz. Umarız EV pillerinin yüzde 100 geri dönüştürülmesi sağlanır ve dünya yeni bir atık krizi ile burun buruna gelmez.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS