Facebook beklenmedik bir cezayla karşılaştı

Facebook beklenmedik bir cezayla karşılaştı

Brezilya hükümet birimlerinin isteklerine uymayan Facebook, beklenmedik bir cezayla karşılaştı. Şirketin Brezilya yöneticisi polis tarafından tutuklandı.

Apple ve FBI arasındaki tartışma devam ederken, diğer teknoloji şirketleri de benzer sorunlarla karşılaşmaya başladı. Kullanıcılarının bilgilerini paylaşmayı reddettiği için devlet birimleriyle sorun yaşayan şirketlere Facebook da katıldı. Brezilya hükümet birimlerinden gelen bir isteği göz ardı eden Facebook, beklemediği bir tepkiyle karşılaştı. Şirketin Brezilya’daki yöneticisi polis tarafından tutuklandı.


LG G5 için en iyi kılıflar


Tutuklanma kararı, 2014 yılında yaşanan bir olay yüzünden alındı. Brezilya’da faaliyet gösteren yerel bir uyuşturucu çetesini çökertmek için Facebook’tan yardım isteyen güvenlik birimleri, şirketten bu suç örgütüyle ilişkili kişilerin bilgilerini paylaşması. Ancak polis tarafından istenilen bu veriler Facebook’a değil, şirketin sahip olduğu bir diğer uygulama olan WhatsApp’a aitti. Bu WhatsApp verilerini polisle paylaşmayı kabul etmeyen birkaç aydır kararı uymadığı her gün için para cezasına çarptırılıyordu. Üstelik bu ceza son haliyle günde 250 bin dolara kadar ulaşmıştı. Bu para cezalarının fayda etmediğini gören Brezilya yönetimi son olarak da şirketin Brezila yöneticisini tutukladı. Yaşanan bu olay sonrası sosyal medya devinin nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS