Son Dakika

Facebook çalışanlarını eve göndermeye başladı

A A

20.03.2020 - 11:01 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Ecevit Bıktım

Zuckerberg’ün sosyal medya devi Facebook içerik yöneticisi olarak çalıştırdığı taşeron çalışanlarının da artık ofise gelmesini istemiyor.

Facebook çalışanlarını eve göndermeye başladı

Zuckerbeg ayrıca bu taşeron çalışanların, görevlerini tam anlamıyla yerine getirememesi halinde bile tam maaş almaya devam edeceklerini de açıkladı.

Facebook’un evden çalışma politikası, coronavirüs pandeminin ortadan kalkmasına kadar devam edecek. Öte yandan Facebook’un bu girişimi sivil toplum örgütlerini mutlu etmeye yeterli olmadı.

Sivil toplum örgütleri Facebook’un taşeronları ofise gelmeye zorlaması nedeniyle şikayet ediyordu. Sosyal medya devinin aldığı kararı ise, zaten yapılması gereken minimum uygulama olarak tanımladılar.

Peki Facebook’un bu kararı kaç çalışanı ilgilendiriyor?

Facebook’un ofislerinde çalışmak zorunda bırakılan 15 bin taşeron çalışan bulunuyor. Bu çalışanlarin iş vereni Facebook olarka görülmüyor. Şirketin, başka bir şirketten aldığı hizmet kapsamında çalışan kişiler olarak, Facebook ofisinde bulunuyorlar. Dolayısıyla, Facebook’un “hizmet almaktan vazgeçmesi” çok kolayca işlerini kaybedebiliyorlar ve Facebook’tan bir tazminat talep edemiyorlar.

Bu 15 bin kişinin görevi ise sosyal medya servisinde paylaşılan veya şikayet edilen içerikleri tek tek inceleyip, tehlikeli/sakıncalı içerik olup olmadığını tespit etmek.

Şimdi bu çalışanlar evden işlerini yürütmeye devam edebilecekler. Zuckerberg daha önce bu çalışan grubunu evde çalıştırmak istemiyordu zira Facebook’un “gizli” servislerine evlerinde, kendi bilgisayarları üzerinden ulaşabilecek olmaları, mahremiyet riski yaratıyor.

Zuckerberg, kullanıcıların mahremiyetini koruyamadığı durumlarda, Facebook’tan nefret eden Trump’ın kamu yöneticileri tarafından milyar dolarlık cezalara çarptırılmaktan yorulduğu için, bu konuda çok hassastı. Ancak insan sağlığı endişeleri, Trump’tan ceza yeme riskinin önüne geçmiş görünüyor.

Öte yandan, bu hamle nedeniyle çok yakın gelecekte, Facebook’tan bazı “mahrem kullanıcı verilerinin” sızacağına da emin olabiliriz zira 15 bin tane çok genç insan, insanların mahrem yazışmalarına, mesajlarına, başkalarının göremediği/saklanmış postlarına erişim hakkına sahipler. Ve şimdi bu içeriği Facebook yöneticilerinin gözünden uzakta, evlerinde inceleyecekler.