Facebook koronavirüs ile sahte haberlere dur demek istiyor

Facebook koronavirüs ile sahte haberlere dur demek istiyor

2 milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook, 31 Ocak’ta yaptığı açıklama ile, yeni tip corona virüsü COVID-19 hakkında yanlış bilgiler içeren tüm yayınların platformdan kaldırılacağını ifade etmişti.

Yanlış haberler içerisinde özellikle yanlış tedavi yöntemleri ile ilgili paylaşımlara Facebook savaş açtı. Korku ve endişenin daha da artmaması için böyle kararlar verildi. Şirket bu kararı aldığında, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 170, salgından etkilenen kişi sayısı ise sadece 7.000 civarındaydı.


Şirketin yaptığı önceki açıklama ile şimdiki arasında yaklaşık bir ay bulunuyor. Bu süre içerisinde corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2,715’e, salgından etkilenen kişi sayısı ise 78,064’e kadar çıktı. Bu virüs ile ilgili yanlış bilgilendirmeler içeren yayınlarla mücadele eden şirket, fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram’da da aynı mücadeleyi sürdürüyor.


Facebook, salgın ile ilgili şüpheli iddiaların doğruluğunu teyit etmek için bilgi denetleyicilerini tercih ediyor. Bu tür paylaşımların küresel sağlık kuruluşlarına ve yerel sağlık otoritelerine zarar verdiğini belirten Facebook, sahte haberler ve tedaviler ile savaşmak konusunda son derece ciddi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS