Facebook mahremiyet ince ayarlarına başlıyor

Facebook mahremiyet ince ayarlarına başlıyor

Milyarlarca kullanıcısı olan Facebook mahremiyet konusundaki endişeleri azaltmak için 2020 yılına kullanıcılarını bilgilendirerek girmek istiyor.

Zuckerberg’ün planlarına göre 2 milyardan fazla Facebook kullanıcısı, yılın ilk günlerinde, mahremiyet ayarlarını kontrol etmeleri için bir uyarı yapacak.


Yeni mahremiyet uyarısı ile beraber kullanıcılar paylaşımlarını kimlerin görüp kimlerin görmeyeceğini belirleyecek veya mevcut ayarlarını kontrol edebilecek. Ayrıca hesaplarının dışarıdan nasıl göründüğünü de hızlıca görebilecekler.


Facebook’ta mahremiyet ayarları konusu, giderek karmaşıklaşan bir sorun haline dönüşüyor. Kullanıcılar yaptıkları genel ayarların dışında, izin verdikleri uygulamaların yaptıkları paylaşımlar nedeniyle de farkında olmadan mahremiyet konusunda açık yaratabiliyorlar.


Facebook bu nedenle üçüncü parti uygulamaların hangi verelere ulaşabileceğini veya ne tür paylaşımlar yapabileceğini kontrol edebileceğiniz Off-Facebook Activity aracını da tanıtacak.


2020 ile beraber sosyal medya devinin, hem kullanıcılar bazında hem de uygulama geliştiriciler düzleminde, kullanıcı mahremiyeti konusunda bilinç oluşturmaya kararlı olduğu anlaşılıyor.


Sene içinde başka araçların yayına girmesi ve daha fazla mahremiyet kontrolünün söz konusu olması da bekleniyor.


Sosyal medya devinin geçtiğimiz yıllarda yaşadığı Cambridge Analytica skandalı nedeniyle başı çok ağrımış, çok ağır prestij kaybına uğramıştı. Ayrıca dünya çapında ağır para cezaları ödemek zorunda kalmış hatta Zuckerberg ve Facebook yöneticilerinin İngiltere’ye girmesi halinde tutuklanması istenmişti. Zuckerberg, yeniden benzer bir skandalın yaşanmaması için platformun mahremiyet sorununu bir an önce çözmeye çalışıyor gibi görünüyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS