Facebook ses tanıma kayıtları için kullanıcılara para ödemeye hazırlanıyor

Facebook ses tanıma kayıtları için kullanıcılara para ödemeye hazırlanıyor

Kullanıcıların seslerini dinlemek ve kayıt altına almak etik değil ancak ses tanıma teknolojisinin gelişebilmesi için bu işlemin yapılması gerekiyor. Facebook bu nedenle, uygulama üzerinden seslerin kayıt edilmesine ve dinlenmesine izin verecek kullanıcılarına para ödemeye karar verdi.

Fakat hemen heyecan yapmayın, sesinizi satarak zengin olmak biraz zor.


Türkiye’de devreye girip girmeye henüz net olmayan bu kampanya çerçevesinde, sesi yapaya zeka tarafından dinlenecek kullanıcılar 5 dolara kadar ücret kazanabilecek.


Projeye dahil olan kullanıcılar, Facebook’un gönderdiği bir grup sözü telefondaki uygulama karşı seslendirip kayıt altına alacaklar. Facebook’un izin verdiği katılım şartlarına göre bir kullanıcı en fazla 250 kelimeyi seslendirebilecek ve karşılığında da 5 dolar kazanacak. Ayrıca, benzer bir yöntemi Google, Apple ve Microsoft’un da takip etmesi bekleniyor.


Zuckerberg’ün sosyal medya servisi bu ses kayıtları ile yapay zekayı eğitecek ve duyduğu cümleleri, kelimeleri anlamasını sağlayacak. Dolayısıyla yakın gelecekte bizimle insan gibi doğal bir ses tonuyla konuşan ve söylediklerimizi anlayacak yapay zeka rutinleri böyle ortaya çıkacak.


Proje Türkçe için devreye girdiğinde kullanıcılara ne kadar ödeneceği şu anda kesin değil.


Peki, Facebook ücretlendirmeyi milli gelire göre oranlayıp Türkçe için de 5 liralık ücret açıklarsa, Facebook’a 250 tane kelime okur musunuz?


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS