Facebook’un insansız hava aracı projesi hazır

Facebook’un insansız hava aracı projesi hazır

Facebook tarafından geliştirilen Aquila isimli ilk insansız hava aracı için hazırlıklar tamam. Uçuşa kalkış sebebi ise internet erişimi sağlamak!

Facebook’un da içinde bulunduğu Internet.org projesi çerçevesinde gezegendeki herkese ücretsiz internet erişimi sağlamak için kullanılacak Aquila gibi uçaklar, gelişmiş bağlantı teknolojilerini kullanarak internet erişimini sağlayacaklar. Daha önce bu durum için Google‘da projesini sunmuştu..Aquila da bu işlem için baştan aşağı donatılarak kesintisiz 6 ay ya da daha fazla uçabilmesi sağlanacak. Uzun bir yolculuğa dayanabilmesi için mevcut donanımları gayet özenle planlanmış.


Aquila’nın kanat açıklığı Boeing 737 yolcu uçağıyla aynı uzunlukta, ancak toplam ağırlığı sadece 400 kilogram. Bir uçan kanat formunda tasarlanmış olan bu insansız hava aracı, üzerindeki güneş panelleri yardımıyla topladığı enerjiyi, düşük devirli elektrik motorlarıyla döndürülen pervaneleri çalıştırmak için kullanıyor. Bu konuda Facebook mühendislerinin ne kadar özenle çalıştığını anlayabiliriz. Bu sayede uzun süre sorunsuz olarak havada kalabilmesi sağlanacak. Duyurusu bizzat Mark Zuckerberg tarafından bizzat duyuru yapılan Aquila başarılı olması halinde yüzlercesini daha uçuşa hazırlayacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS