Facebook’un yeni fotoğraf paylaşım uygulaması engellere takıldı

Facebook’un yeni fotoğraf paylaşım uygulaması engellere takıldı

Facebook, dün ABD’de yeni bir fotoğraf paylaşım uygulaması olan Moments’i yayına aldı. Ancak Moments’in, AB yasaları nedeniyle Avrupa’da yayına girmesi şimdilik mümkün görünmüyor ve AB yasalarıyla uyum sürecinde olan Türkiye’de de durum farklı olmayabilir.

Moments’in özelliği, mobil kullanıcıların telefonlarıyla çektiği fotoğrafları, fotoğrafta yer alan kişilere göndermesi. Uygulama bunu yaparken fotoğrafı online olarak yayınlamıyor ve fotoğrafta yer alan kişileri tanımak için yüz tanıma teknolojisini kullanıyor. Böylece, örneğin bir akşam yemeğinde garsona verdiğiniz cep telefonununuz sayesinde arkadaşlarınızla topluca çektiğiniz bir fotoğraf, fotoğraftaki herkesin cep telefonuna otomatik olarak gönderiliyor.


Apple iPad mini tarih oldu


Bilim adamları uyardı: Türlerin yok oluşu evresine girildi


Ancak, Facebookun yüz tanıma teknolojisinin AB’nin özel hayatın gizliliği yasalarına aykırı olduğunu öne sürerek bu teknolojinin Avrupalı kullanıcıları kapsamamasını sağlayan İrlanda’nın itirazları Moments uygulaması için de geçerli oldu. Facebook da yasal sorunlar giderilinceye kadar Moments’i Avrupa’da yayınlamama kararı aldı. Türkiye ise şimdilik AB yasalarına uymak zorunda değil, dolayısıyla Facebook’un uygulamayı kısa süre sonra Türkiye’de de yayınlama ihtimali var ancak yine de Türkiye’nin Avrupa Birliği yasalarına uyum süreci içinde olduğunu düşünecek olursak Moments’in Türkiye macerası da çok uzun sürmeyebilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS