Facebook’tan açıklama: İddialar deliliğin ötesinde

Facebook’tan açıklama: İddialar deliliğin ötesinde

Amerika Birleşik Devletlerinde, sosyal medya servislerinin Başkanlık Seçimi’ne olan etkisi tartışılırken; Facebook iddialara sert yanıt verdi.

2020'de Donald Trump'ın karşısına çıkabilecek 8 aday


Facebook’un kurucuları arasında olan ve şu anda da sosyal medya devinin bir numaralı ismi konumunda bulunan Mark Zuckberg, Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Seçimine etki ettiği iddialarına ağır karşılık verdi. Mark Zuckerberg, “POTUS (President of The United States – Amerika Birleşik Devletleri Başkanı) seçimlerinde, Donald Trumph’ın yanında bulunduğumuza ve insanları manüpile ettiğimize dair gülünç iddialar söz konusu. Aslında bunlara gülünç demek bile yetersiz. Düpedüz, delice suçlamalarla karşı karşıyayız.


Facebook


Elbette kullanıcılarımız destekleri adaylara dair mesajlar yazabilir ve demokratik sınırlar içinde paylaşımlarda bulunabilir. Bununla birlikte; Facebook olarak şu veya bu adayı desteklememiz ne etiktir, ne de gerçekçilikten gram da olsa nasibini almıştır. Derin bir empati yoksunluğu olduğunun farkındayım. Öyle ki, paylaşımlarda bulunan kişileri engellememiz dahi talep edildi. Oy verenlerin sahte veriler nedeniyle kandırıldığı iddia edildi. Tekrarlıyorum: Kullanıcıların paylaşımları, demokratik sınırlar içerisinde olduğu sürece kendileri bağlar. Biz, yanlış bilgilerin paylaşılmasına da, gerek şikayetler gerekse uzman birimlerimiz vasıtasıyla izin vermedik.” açıklamasında bulundu.


Rus yanlısı sosyalist lider kazandı


Barrack Obama’dan çarpıcı iddia!


Mark Zuckerberg, her ne kadar bu tür açıklamalarda bulunsa da, bazı araştırma şirketleri ilginç tespitlerde bulunuyor. Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük analist şirketlerinden Pew Research Center, sosyal medyanın, seçimler üzerindeki gücünün yüzde 17-yüzde 20 aralığında olduğunu iddia ediyor.


Artık “Eski ABD Başkanı” olarak nitelendirdiğimiz Barrack Obama da, bu teze destek veriyor. Obama, “Sosyal medyada bilinçli olarak yaratılan bilgi kirliliği nedeniyle bazı vatandaşlarımız oy sandıklarına bile gitmedi. Bundan böyle, çılgınca olan şeyleri normal olarak nitelendirmek ve gereğini yapmak zorundayız.” açıklamasında bulundu. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS