Facebook’un neredeyse tüm hizmetleri sekteye uğradı.

Facebook’un neredeyse tüm hizmetleri sekteye uğradı.

Amerika Birleşik Devletleri‘nde Kasım ayının 3. haftası başlayan yılın tüm nimetlerine şükretmek için kutlanan bir ulusal bayram olan Thanksgiving, bizde bilinen adıyla Şükran Günü, sosyal medya devi Facebook‘a yaramadı.

Thanksgiving nedeniyle olduğu düşünülen yoğunluktan dolayı, Facebook’un bünyesinde yer alan Instagram dün gece saatlerinde çöktü. Fotoğraf yüklemeye imkan vermeyen ve akış yenilenmesini geç yapan bu çökme sorunu neyse ki kısa bir süre içerisinde düzeltildi.


Facebook’un sunucularında yaşanan teknik bir sorundan dolayı kaynaklandığı düşünülen bu çökme olayı için Instagram cephesinden de açıklama geldi. Instagram, Twitter hesabı üzerinden; “Bazı kişilerin, Instagram da dahil olmak üzere Facebook’un uyulamalarına erişmekte zorlandıklarının farkındayız. İşleri olabildiğince çabuk normale döndürmek için çalışıyoruz. #InstagramDown” paylaşımında bulundu.


Sunucularını Türk Telekom sayesinde Türkiye’ye taşımaya başlayan Facebook, bu sayede ülkemizde daha iyi hizmet verecek gibi görünüyor. Ancak ana sunucularda kaynaklanacak olan teknik arızalardan dolayı belki Türkiye’deki suncular da sekteye uğrayabilir.


Son olarak sosyal medya devi Facebook’tan sonra 2020 yılının sonlarına doğru Google’ın da sunucularını Türkiye’ye taşıyacağını belirtelim. Bu sayede Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmış olacak hem de Google’ın servislerine daha rahat ve hızlı bir şekilde ulaşabileceğiz.


Kim bilir belki Google’ın Stream tabanlı oyun servisi Stadia bu sayede 2021 yılı içerisinde ülkemizde de akıcı bir şekilde kullanıma sunulur..


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS