FaceID çuvallamaya başladı

FaceID çuvallamaya başladı

Geçtiğimiz günlerde ikizleri bile birbirinden ayıramayan FaceID sistemi, şimdi ise bir maske karşısında geçişe izin verdi. Oysa Apple, FaceID’nin TouchID’den çok daha güvenilir olduğunu iddia ederek hata payını milyonda 1 olarak açıklamıştı.

Apple’ın öve öve bitiremediği yeni yüz tanıma sisteminin o kadar da kusursuz olmadığı ortaya çıktı. Apple’ın geçtiğimiz günlerde satışa sunduğu iPhone X’in en önemli özelliklerinden birisi de yeni güvenlik sistemi FaceID. Apple’ın TouchID’nin yerine getirdiği yeni yüz tanıma teknolojisi TrueDepth isimli bir sensor grubu ile mümkün kılındı.

Peki FaceID gerçekte ne kadar güvenilir? Hatırlanacağı üzere Apple bu sistemin fazlasıyla güvenli olduğunu belirterek hata payını milyonda 1 olarak açıklamıştı. Fakat iPhone X’in satışa sunulmasıyla birlikte durumun pek de böyle olmadığı ortaya çıktı. Keza Apple yetkilileri bu sistemin ikizleri bile rahatlıkla birbirinden ayırabileceğini söylüyordu. Geçtiğimiz günlerde iPhone X’in her iki ikizde de kilidini açmasıyla Apple’ın tezi çürütülmüş oldu.

Şimdiyse FaceID’nin basit bir maske karşısında bile telefonun kilidini açması, kafalarda soru işaretlerinin belirmesine neden oldu. Öncelikle ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bkav isimli bir güvenlik şirketi tarafından hazırlanan bu maske, iPhone X’in kilidini basit bir şekilde açabiliyor. Bkav yetkilileri, maliyeti 150 dolar olan bu maske ile tüm iPhone X’leri rahatlıkla açabileceklerini iddia ediyorlar. Çünkü yetkililer FaceID’nin çalışma prensibini çözdüklerini ve bu yüz tanıma teknolojisinin hiç de Apple’ın iddia ettiği gibi güvenli olmadığını dile getiriyor. Bakalım Apple cephesinden bu duruma bir açıklama gelecek mi?

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS