FBI, iPhone’u hackleyebilir

FBI, iPhone’u hackleyebilir

Apple – FBI tartışmasında sürpriz bir gelişme yaşandı. FBI teröristlerin kullandığı iPhone’u Apple olmadan da hackleyebileceklerini açıkladı.

Son günlerde sık sık gündeme gelen AppleFBI tartışmasını duymayan kalmamıştır heralde. Hatırlayacağınız gibi FBI, teröristler tarafından kullanılan iPhone’un Apple tarafından hacklenmesini istemiş, Apple bu isteği reddedincede kızılca kıyamet kopmuştu. Her iki tarafta haklı olduklarını kanıtlamak için çeşitli gerekçeler öne sürerken, bu anlaşmazlık uzun bir süre çözülmeyecek gibi görünüyordu. Ancak dün beklenmedik bir gelişme yaşandı.


Apple ve FBI arasındaki gerginlikte dengeleri bir anda değiştirebilecek kadar önemli olan bu gelişme, FBI’ın bahsi geçen iPhone’u Apple’ın yardımı olmadan da hackleyebilmenin bir yolunu bulma şansının ortaya çıkmasıydı. Dün gerçekleşmesi beklenen duruşmanın ertelenmesini isteyen FBI, Apple dışında bir yazılım firmasıyla görüşme halinde olduklarını ve bu firmanın iPhone’a izinsiz erişim sağlamanın bir yolunu bildiğini açıkladı. Bu yolun denenmesi için beklediklerini açıklayan FBI, eğer bu deneme başarılı olursa iPhone’u hacklemek için Apple’a gerek kalmayacağını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS