FBI’ın isteğini bir kez daha reddetti

FBI’ın isteğini bir kez daha reddetti

Apple FBI tartışması büyüyerek devam ediyor. San Bernardino teröristlerinin telefonunu hacklemeyi reddeden Apple, şimdi de bir uyuşturucu satıcısı tarafından kullanılan iPhone’u hacklemeyi reddeti.

Bildiğiniz gibi Apple, San Bernardino’da saldırı düzenleyen teröristlerin kullandığı iPhone’u hacklemeyi reddetmiş, bu yüzden de FBI ile mahkemelik olmuştu. Haftalarca süren bu tartışma, FBI’ın telefonu Apple’ın yardımı olmadan hacklemesiyle yeni bir boyut kazandı. Bu gelişmeden sonra tartışmanın sona ereceği düşünülmüştü ama anlaşmazlık farklı boyutlar kazanarak devam etti. Bu da yetmiyormuş gibi FBI şimdi de başka bir telefonun Apple tarafından hacklenmesini istiyor.


Bahsi geçen bu telefon New York’ta faaliyet gösteren bir uyuşturucu satıcısına ait. Jun Feng adlı bu satıcı FBI ile anlaştı ve bilgi paylaşmayı kabul etti. Ancak sorun şuki Feng telefonunun şifresini unutmuş durumda. Bu yüzden de önemli bilgiler içeren iPhone’a erişilemiyor. Bu yüzden FBI Apple’ın telefonunu hacklemesini. Telefonun sahibinin zaten polise yardımcı olmayı kabul ettiği göz önüne alındığında Apple bu isteği kabul edeceği düşünülüyordu. Ancak Apple bir kez daha FBI’a yardımcı olmayı reddetti. Apple bu kararının sebebi olarak FBI’ın bu bilgilere ulaşmak için başvurabileceği başka yollarında bulunmasını gösteriyor. Ancak genel kanı Apple’ın San Bernardino olayında yaşanan tartışmadan dolayı FBI’a yardım etmeyi kabul etmediği yönünde.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS