Ferrari otonom araç tartışmalarının odak noktası oldu

Ferrari otonom araç tartışmalarının odak noktası oldu

Ferrari otonom araç tartışmalarının odak noktası oldu

Bazıları bu otomobil markasının mutlaka otopilot modu ile sürüş imkanı sunması gerektiğini düşünüyor. Fakat çok büyük bir kesim bunun kesinlikle yanlış olduğu kanaatinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Konuyla ilgili Tesla CEO’su Musk ile Stellantis CEO’su Elkann tarafından bazı ortak açıklamalar yapıldı. Onlara göre Ferrari hiçbir zaman bu tür teknolojileri kendi araçlarına entegre etmemeli. Aksi halde bu tür araçları kullanmanın bir anlamı kalmıyor.

Elon Musk tarafından yapılan açıklamalara göre kullanıcılar Ferrari için otonom seçenekler tercih etmeyecektir. Eğer bir kişi bu markanın araçlarını alıyorsa onu sürmek için tercih ediyordur. Yani Ferrari, sürmek için alınır gibi bir anlam ortaya çıkıyor.

Ferrari Geçici İcra Kurulu Başkanı olan Elkann ise bu tür araçların son derece çekici olduğunu düşünüyor. Ayrıca ona göre de Ferrari kesinlikle böyle bir teknolojiyi kendi araçlarına entegre etmemeli. Aksi halde kendisini bitirme ihtimali var. Tüm bunlara ek olarak bu tür araçların son derece hızlı olduğu biliniyor.

Ferrari otonom araçlarda ne yazık ki yüksek hız nedeniyle kazalar yaşanabiliyor. Bunun önüne geçmek çok zor. Durumun farkında olan birçok kişi ise tedirgin. Özellikle Ferrari gibi hız amaçlı üretilen otomobiller eğer otonom sistemlere geçerse bu büyük kazalara neden olabilir.