Fiat Chrysler ve AutoX Çin’i fethedecek

Fiat Chrysler ve AutoX Çin’i fethedecek

Otomotiv devi Fiat Chrysler ve AutoX, otonom sürüş teknolojisine sahip robot taksiler üretmek üzere işbirliği yapacaklarını açıkladılar.

AutoX, Çinli bir otonom sürüş startup’ı. Çin’de otonom sürüş konusunda çok önemli ilerlemeler kaydeden AutoX, Fiat Chrysler’ın otomobillerine otonom hale dönüştürecek.


Google’ın otonom sürüş teknolojisi geliştiren Waymo da, binlerce araçlık filosunda Fiat’ın Pacifica modelini kullanıyor. Çinli AutoX de şimdi Pacifica modellerini Çin yolları için hazırlayacak. Çinli kullanıcılar, sürücüsüz taksiler çağırdıklarında artık karşılarında AutoX yazılımını kullanan Chrysler Pacifia araçları olacak.


Yeni otonom taksiler, 2020 yılında Shangai ve Shenzhen şehirlerinde hizmete başlayacak. Fiat Chrysler ise Çin’de üretilecek elektrikli otomobiller için Foxconn ile ortak çalışacağını duyurdu. Foxconn, elektrikli otomobiller için gerekli yedek parçaları ve pil bataryalarını üretecek.


Çin’de otonom sürüş rekabeti dev firmaların büyük yatırımları ile devam ediyor. Alibaba’nın teknoloji şirketleri Baidu, Waymo gibi otonom sürüş teknolojisi geliştiriyor. Volvo ve Ford da Baidu ile birlikte çalışıyor.


Ayrıca Volkswagen’de sadece Çin pazarı için otonom taksi servisi işletecek bir şirketi hayata geçirmek için çalışıyor. Diğer bir deyişle, 200 milyon Çin’li zengin ve beyaz yakalı insanın düzenli ulaşım ihtiyacını karşılamak isteyen şirketler birbiriyle yarışmaya başladılar. Volswagen Autonomy adını alacak olan şirket 2021 yılında hayata geçecek.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS