Force Touch nasıl çalışacak?

Force Touch nasıl çalışacak?

Son nesil Macbook’larda ve Apple Watch’ta kullanılan Force Touch özelliği iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde nasıl çalışacak?

Hemen herkes Force Touch özelliğinin Çarşmaba akşamı duyurulacağını biliyor ancak bu özelliğin nasıl çalışacağı hakkında az bildiye sahibiz. Bugün ortaya çıkan bir habere göre Apple, Force Touch özelliğin 3 boyutlu dokunma olarak lanse edecek.


Force Touch özelliğine 3 boyutlu dokunma denmesinin sebebi ise ekranın üç farklı şiddetteki teması ayırt etme özelliğinden kaynaklanıyor. Dokunma, basma ve daha sert basma olmak üzere artık ekrana dokunmanın üç çeşidi olacak. Tabii bu farklı şiddetlerde dokunmayı algılamak için yazılım ve donanım tarafından destek gerekiyor. Mevcut iPhone modellerinde Force Touch’a uygun bir ekran paneli yok. Olsa bile Force Touch yazılımsal olarak sadece iOS 9 ile destekleniyor.


3 boyutlu dokunmayı şöyle izah edebiliriz, ilk boyutu ekrana normal dokunmayı tanımlıyor. kapasitif ekran teknolojisinden bir farkı yok her akıllı telefonda görüyoruz. Basma ise dokunmaya göre biraz daha şiddetli ve uygulamalar veya arayüz içerisinde bir çeşit kısa yolu tetikleyecek. Sert basma özelliği ile daha belirgin bir işe yarayacak. Örneğin ekrana sert bastığınızda o uygulama kapanacak gibi düşünebiliriz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS