GALAX GeForce RTX 2080 SUPER: Yeni nesil oyun deneyimi

GALAX GeForce RTX 2080 SUPER: Yeni nesil oyun deneyimi

Nvidia’nın yakın zamanda satışa sunduğu RTX serisi ekran kartı ailesi genişlemeye devam ediyor. Özellikle Ray Tracing ve DLSS 2.0 gibi teknolojileri bünyesinde barındıran bu aile, oyunculara tam anlamıyla “yeni nesil oyun deneyimi”ni sunabiliyor.

Ürün, hem tasarımı hem de yüksek performansıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Zira isim takısı olarak gelen “Super” ibaresi, onun standart 2080 ailesine kıyasla daha güçlü bir kart olduğunu gösteriyor.

Galax GeForce RTX 2080 Super, büyük boyutlarda bir kart. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki bu kartı stabil kullanabilmek için geniş hacimli bir kasaya ve bir de en az 700w civarı bir güç kaynağına ihtiyacınız var.
Ürünün tasarım detaylarına baktığımızda, ön tarafta iki adet büyük fan yer alıyor. Şeffaf, plastik olarak hazırlanan bu fanların her biri 100mm büyüklükte ve hem güçlü hem de sessiz çalışıyorlar. Ek olarak, bunların alt kısmında RGB aydınlatma sistemi de bulunuyor. Bu sayede eğer şeffaf bir PC kasanız varsa, ortaya görsel bir şölen çıkıyor.

Kartın arka tarafına baktığımızda, işimize yarar pek çok bağlantı noktasıyla karşılaşıyoruz. Üründe DisplayPort 1.4 ve 3 tane de HDMI 2.0b bağlantı noktası mevcut.

8GB GDDR6 256-bit değerdeki bu ekran kartı, bünyesinde 3072 Cuda çekirdeği barındırıyor ve Boost saat hızı olarak 1845 MHz değerini görebiliyor.

Kartın dikkat çekici taraflarından bir tanesi de, kutunun da üzerinde yazdığı gibi “1-Click OC”, yani kolaylıkla overclock yapılmaya müsait olması.

İsterseniz Xtreme Tuner adı verilen programı ücretsiz olarak indirebilir ve fan çalışma hızından güç detaylarına kadar pek çok konuda düzenleme yapabilirsiniz. Tabii bu tip işlemleri uzman kişilerin yapması gerektiğini belirtelim.

Death Stranding, Call of Duty Modern Warfare ve Doom Eternal gibi oyunları rahatlıkla oynayabildik

Bu kart ile öncelikle Death Stranding’i denedik. Haliyle bu oyunda DLSS 2.0 teknolojisi de bulunuyor ve konsollara kıyasla nasıl farklılıklar olduğunu merak ediyorduk. Gerçekten de en iyi görüntü kalitesini, yüksek performansla birlikte PC’de sunuyor diyebiliriz.

Call of Duty Modern Warfare, iki numaralı deneyimimiz oldu ve bu oyunu da 1080p çözünürlükte, hemen hemen tüm ayarlar en yüksek seviyedeyken rahatlıkla açabildik. Bir zamanlar online oyun modlarında görsellik tarafı için ödün vermek zorunda kalırdık.

Ray Tracing ile oyunlarda yepyeni, gerçekçi detaylar!

Battlefield V, DICE’ın Frostbite oyun motoruyla hazırlanan ve deforme olabilir – yıkılabilir çevre unsurlarının fazlasıyla kullanıldığı bir oyun. İşte bu şiddet dolu dünyaya bir de Ray Tracing eklendiğinde, şimdiye dek görebileceğiniz en kaliteli görsellere sahip FPS oyunlarından bir tanesine merhaba diyorsunuz.

Minecraft, “yaratıcılık” yönü itibarıyla milyonlarca oyuncuya ilham verdi ve her geçen gün yeni oyuncularla buluşmaya devam ediyor. Hatta pek çok okulda “ders” olarak da okutulan oyun, bugüne dek kendisinden pek beklenilmeyen bir şeyi yaptı ve bir anda çok iddialı görsel kaliteye geçiş yaptı. Ki bunun da arkasında ışın izleme teknolojisi var. Bu teknoloji sayesinde Minecraft’ın adeta çizgi roman dünyasından gerçek dünyaya aktarıldığını söyleyebiliriz.

Call of Duty Modern Warfare ise, şimdiye dek “Fotoğraf gerçekliğinde görseller ve ortalama bir PC sisteminde bile iyi performans” mottosuyla yol alan serinin en güncel üyesi ve bu üye itibarıyla en güncel görsel teknolojilere geçiş yapıldığı söylenebilir. Işın izleme teknolojisi sayesinde Call of Duty’nin gerçekten çok farklı göründüğü ortada.

Tabii hepsi bu değil. Önümüzdeki günlerde satışa sunulacak olan pek çok AAA oyunda da ışın izleme teknolojisi yer alacak ve yakın zamanda bu teknolojinin pek çok oyuncu için “önemli bir standart” halini alacağını söyleyebiliriz.

Nvidia DLSS 2.0 ile yeni bir dönem başlıyor

Deep Learning Super Sampling DLSS yani Derin Öğrenme Süper Örnekleme sayesinde Nvidia, güncel oyunların PC’lerde daha performanslı çalışmasını sağlarken aynı zamanda görsel kaliteden taviz verilmemesinin de önünü açıyor.

Biliyorsunuz, eğer güçsüz bir PC sistemine sahipseniz, iyi grafiklere sahip oyunları oynayabilmek için ayarlamalarda pek çok düzenleme yapar ve kaliteyi düşürürsünüz. Bazen de iyi bir PC sisteminiz olsa bile oyunlardan istediğiniz performansı almakta zorluk yaşayabilirsiniz. DLSS 2.0 ise, sahip olduğunuz güçlü bileşenleri en verimli şekilde kullanmanız için devreye giriyor ve gerçek zamanlı çözümler sunuyor. Peki nasıl mı?

Nvidia GeForce RTX GPU’larında Tensor adı verilen çekirdekler de yer alıyor. Hem yazılımsal hem de donanımsal bileşenlerin ortak çalışmalarıyla birlikte oyunlarda daha net görüntü kalitesi elde edilebiliyor, daha yüksek FPS değerleriyle daha akıcı deneyimler mümkün oluyor.

Kısaca örneklemek gerekirse, DLSS 2.0 sayesinde, köşe kırılmalarıyla karşılaşmıyor, en ufak görsel detayları dahi net görebiliyorsunuz. Düşük çözünürlüklü görseller dahi yeniden işlenerek daha güzel kalitede karşımıza çıkıyor. Örneğin, bir oyunda sizden uzakta yer alan bir evin tabelasını rahatlıkla okuyabilir, köşelerinde kırılmalar olmayan karakterleri daha net görerek hareket edebilirsiniz. Evet, AA’yı isterseniz bir kenara bırakın, zira şimdi DLSS 2.0 var. Üstelik daha performanslı, çünkü bu işlemler yapılırken ekran kartına ekstra bir yük binmiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS