hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Galaxy Note 9 özellikleri sızdırıldı

  Galaxy Note 9 özellikleri sızdırıldı
  expand
  KAYNAKEcevit Bıktım

  Samsung hali hazırda akıllı telefon pazarının zirvesinde bulunuyor. Güney Koreli şirket, cep telefonundan, akıllı telefona geçiş dönemine çok iyi ayak uydurmuştu. O dönemde Apple’ın şimdiki gibi üst perdeden cihazlar çıkarması, ekonomik durumu pek de iyi olmayan kullanıcıları Samsung’a yönlendirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Samsung’un önümüzdeki günlerde satışa sunacağı yeni amiral gemisi modeli Galaxy Note9 gündemden düşmüyor. Peki bu telefon teknoloji tutkunlarının beklentilerini karşılayabilecek mi? İşte detaylar.

  Zaten Samsung en çok akıllı telefon satan firma olmayı başardıysa, bu durum giriş ve orta segmentteki modellerin sayesinde olmuştur. Keza bu iki segmentte Güney Koreli teknoloji devinin geniş bir müşteri kitlesi bulunuyor.

  Üst segment modellerde ise Samsung’un hitap ettiği kitle biraz daha sınırlı. Güney Koreli şirket, Galaxy Note9 ile bu kitleyi biraz daha genişletme amacında. Fakat bu da pek mümkün görünmüyor. İşte nedeni.

  Samsung yenilikçi düşünmüyor

  Samsung genel itibariyle yenilikçiden ziyada gelenekçi bir firma. Yani belli bir tasarım çizgisi oluşturduğu zaman bundan kolay kolay vazgeçmiyor. Fakat günümüz şartları buna uygun değil. Teknoloji çok hızlı değişiyor. Doğal olarak kullanıcılar her sene ayrı bir yenilik istiyorlar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Örneğin geçtiğimiz yıl çıkan S8 modeli. S8 ve S8+ Infinity Display ile fark yaratmayı başarmıştı. Doğal olarak bu durum ikilinin satış rakamlarına da yansıdı. Samsung aynı tasarım çizgisini önce Note8’de ardından da S9 ve S9+’da kullandı. Doğal olarak bu durum teknoloji tutkunları tarafından pek hoş karşılanmadı. Sonuç olarak ne oldu? Güney Koreli şirket satışları arttırabilmek adına fiyat politikasından taviz vermek zorunda kaldı.

  Şimdiyse aynı durum Galaxy Note9 için de geçerli olabilir. Keza şimdiye kadar sızdırılan bilgilere bakacak olursak, Samsung yine bildiğini okumaya devam edecek. Eğer Güney Koreli şirket kullanıcıları heyecanlandıracak bir yenilik ile karşımıza çıkmazsa işi ciddi anlamda zor diyebiliriz.

  Galaxy Note9 özellikleri

  Bilindiği üzere Note9 önümüzdeki dönemde tanıtılacak. Sızdırılan bilgilere göre telefonun tanıtımı Temmuz ya da Ağustos ayında gerçekleşecek. Yani Samsung önceki yıllarda olduğu gibi Eylül ayını beklemeyecek. Peki Note9 ne gibi özellikler vaat edecek.

  Açık konuşmak gerekirse, Galaxy Note9 özellikleri yönüyle sektördeki rakiplerinden pek de farklı bir yerde olmayacak. Klasik olarak yonga seti tarafında S9 ve S9+’ta da kullanılan SD845 ya da Exynos 9810 tercih edilecek. Bu yonga setleri 6GB ya da 8GB RAM ile desteklenecek. Muhtemelen dahili depolama tarafında da 256GB’lık bir kapasite söz konusu olabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Samsung, S9+’da ön plana çıkartmaya çalıştığı kamera çizgisini muhtemelen Note9’da da koruyacaktır. Peki fark nerede olacak? Sızdırılan bu bilgilere bakacak olursak, Note9 Doğan görünümlü Şahin gibi birşey olacak. Yani S9+ ile Note9 arasında, telefona girip, çıkan kalemden başka bir fark olmayacak. İşte bu durum Samsung için büyük sıkıntı anlamına geliyor.

  Samsung, kullanıcıları heyecanlandırmalı

  Gelelim asıl sorunsala. Galaxy Note9 beklentileri karşılayabilecek mi? Aslına bakılırsa kullanıcılar yeni bir amiral gemisi modelinin kendilerini heyecanlandırmasını bekliyor. Şimdiye kadar sızdırılan bilgilere bakacak olursak, Note9 bu profilden uzak bir telefon.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Samsung’un öncelikli olarak Infinity Display çizgisini terk ederek farklı bir tasarım çizgisine yönelmesi gerekiyor. Belki Güney Koreli teknoloji devi de inadı bırakıp sektördeki diğer üreticiler gibi çentikli ekran tasarımına geçiş yapabilir. Bu ufak da olsa telefona farklı bir hava katacaktır.

  Ya da kısa süre önce sızdırıldığı gibi çentiksiz tamamen uçtan uca bir ekran tasarımı da gelebilir. Tabi bunun için Samsung’un kamera ve diğer ışık sensörlerini ekranın altına yerleştirmesi gerekecek. Bu da şimdilik pek mümkün görünmüyor.

  Kısaca özetlememiz gerekirse Note9 öyle kullanıcıları heyecanlandıracak bir model olacağa benzemiyor. Bu bağlamda yüksek satış rakamlarının gelmesi de pek olası değil.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow