hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Galaxy S10'da güvenlik açığı

  Galaxy S10da güvenlik açığı
  expand
  KAYNAKEcevit Bıktım

  Galaxy S10’da yaşanan güvenlik açığından dolayı bankalar harekete geçti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Samsung’un 2019’un başında tanıtmış olduğu amiral gemisi modeli Galaxy S10, ekrana gömülü parmak izi okuyucusu ile büyük beğeni toplamıştı. Ancak bu beğeniler geçtiğimiz hafta yerini korkuya bırakmıştı.

  İngiliz bir çift, yaklaşık 2 Sterling tutarındaki kalitesiz ekran koruyucusu ile telefonun parmak izi okuyucu güvenliğinin aşıldığını ortaya çıkarmıştı. Bu olay üzerine YouTube’da yüzlerce video yayınlanmıştı.

  Samsung cephesinin de kabul ettiği bu güvenlik açığı için Samsung yerine ilginç bir şekilde bankalar önlem almaya başladı. Play Store‘da yer alan HSBC UK Business uygulaması bugün güncelleme alarak uygulama parmak izi okuyucusu ile girişi Galaxy S10’a özel olarak yasakladı.

  Bankaların bu kan donduran güvenlik açığı konusunda Samsung’dan önce davranması da, Güney Koreli firma için oldukça kötü bir durum. Umarız Samsung artık şu güvenlik açığının boyutunu anlar ve en kısa sürede güncelleme yayınlar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Olası bir çalınma durumunda telefonu ele geçirenler hem tuş kilidini açabilecek hem de banka hesaplarınızı yönetebilecek. Bu yüzden S10 sahiplerinin parmak izi okuyucusu yerine desen veya yüz tanıma şifreleme sistemlerinden birini kullanmasını tavsiye ediyoruz. Türkiye’de 6.849 TL‘ye satılan bir telefonun böylesine basit bir güvenlik açığı ile gündeme gelmesi pek hoş değil. Samsung umarız S11 ile bu hatalardan bir ders alıp üst düzey güvenlik sunmaya odaklanır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow