Galaxy S8 işlemcileri arasında ne fark var?

Galaxy S8 işlemcileri arasında ne fark var?

Samsung Galaxy S8 iki farklı işlemciler geliyor. Bunlar Exynos 8895 ve Snapdragon 835 yongaları. Peki bu iki yonga arasında performans farkı var mı?

Güney Koreli akıllı telefon üreticisi Samsung’un yeni amiral gemisi kullanıcılara ulaşmaya başladı. Bu sayede cihaz hakkındaki soru işaretleri büyük ölçüde ortadan kalkmaya başladı. Pil testleri, performans testleri derken bu haberimizin konusu ise farklı işlemcilerle gelen Galaxy S8’ler arasında fark olup olmadığı.


Bir tarafta Samsung’un kendi ürettiği Exynos 8895 yongası yer alıyor. 10nm üretim teknolojisine sahip olan bu yonga Mali GPU ile birlikte geliyor. Performansın yanı sıra güç tüketimi ile de dikkat çeken Exynos yongasının rakibi ise Qualcomm.


İkinci bir versiyon Samsung Galaxy S8 ve Galaxy S8+ ise Qualcomm Snapdragon 835 yongası kullanıyor. Kyro 280 çekirdeklerine sahip olan bu yonganın grafik tarafında ise Adreno 540 bulunuyor. Yüksek hızlı LTE desteği, medya oynatma motoru gibi detaylarla dikkat çeken S835, 2017 yılına yakışan bir amiral gemisi.


Kağıt üzerinde her iki yonga da aslında oldukça yakın özelliklere sahip. Her iki yonga da günlük ihtiyaçları karşılamanın son derece ötesinde bir performans sunuyor. Ancak konu sentetik testler olduğunda tabii ki aralarında rakamsal farklar oluyor.


galaxy-s8-performans-testleri-karsilastirma


AnTuTu, Vellamo Metal ve Browser, JeyStream, GFXBench, Geekbench 4 ve Basemark OS II gibi en popüler testlerinin sonuçları yukarıda yer alıyor. Görülebileceği üzere belirgin bir fark olmasa da rakamsal ölçüde %10’a kadar farklılıklar mevcut. Ancak bu farkların günlük kullanımda hissedilmesi pek mümkün görünmüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS