Gates hacklendi mi yoksa bu da mı bir komplo?

Gates hacklendi mi yoksa bu da mı bir komplo?

Bill Gates hacklendi mi, yoksa komplo teorileri üretenler dikkat çekmek için yeni bir “clickbait” peşine mi? Bu sorunun cevabı net değil ancak Twitter’da yapılan paylaşımlarda, Bill Gates, WHO ve Wuhan Biyoloji Laboratvuvarı e-posta hesaplarının hacklendiğinin altı çiziliyor.

Binlerce e-posta iletisinin toplu olarak internette isteyen herkese açıldığı da vurgulanıyor. Paylaşımlarda, Gates, WHO ve Wuhan Biyoloji Laboratuvarı’nın Covid-19 salgının arkasındaki isimler olduğu iddia ediliyor.

Bill Gates hakkındaki komplo teorileri o kadar yaygınlaştı ki, Trump’ın görevden azledilen eski danışmanı bile geçtiğimiz günlerde virüsün Gates tarafından üretildiğine inandığını açıkladı.

Komplo teorilerine göre, Gates virüsün geliştirilmesi için yıllardır çalışmalar yapıyor ve Wuhan Biyoloji Laboratuvarı’nın da en büyük sponsoru. Hatta, daha önce ABD’ye direk uçuşların olmadığı Wuhan’a son yıllarda direkt uçuşlar konulması için ABD havayolu şirketlerinin patronlarını ikna ettiği dile getiriliyor. Ayrıca, 2015’te yaptığı konuşma da örnek gösterilerek, bu virüs operasyonunu yıllardır planladığı anlatılıyor.

Öte yandan, komplo teorilerinin karşısındaki taraf ise Bill Gates’in çok önemli bir vizyoner olduğunu vurguluyor. Gates’in dünyanın başına gelecek tehlikeleri önceden görerek önlem alınması için uyarılar yaptığının altını çiziyorlar. Gates’in uyarıları dikkate alınsaydı, salgının yaşanmayabileceği hatırlatılıyor.

Sosyal medya Gates konusundaki karşıt görüşlere sahip kullanıcıların tartışmalarına sahne olurken, hacker’ların da bu tartışmalara kayıtsız kalamadığı anlaşılıyor. Twiter’da “Gates hacked” vurgusuyla yapılan tartışmalarda kullanılan e-posta görüntüleri gerçek mi yoksa uydurma mı, bilmek mümkün değil. Gates hacklendi uyarıları bu günlerde sosyal medyada en sık gördüğünüz haber olabilir.

Öte yandan Gates’in bu tür virüslere karşı insanların yakın gelecekte deri üstüne veya altına yerleştirilecek aşı çiplerine ihtiyacının olacağını vurgulaması da şüpheleri yoğunlaştırıyor. Komplo teorisyenleri, en başından beri virüsün insanları çip takmaya ikna etmek için bir operasyon olduğunu savunuyorlardı.

Rusya’da Putin’in en yakın arkadaşı ve aile dostu olan, ülkenin “süper starı” konumundaki tenisçinin de aynı komplo teorilerini dile getirmesi Rusya liderinin salgın konusundaki görüşlerinin “gayri resmi açıklaması” olarak kabul edilmişti.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bill Gates hacklendi mi yoksa bu sahte bir haber mi?

Gates’in bugüne dek çalışmaları ve ürettiği yazılımlarla insanlığın sıçramasına önemli katkılar yaptığı tartışılmaz. Ancak komplo teorileri de hız kesmeksizin büyüyor. Virüs yapay olarak geliştirilen ve dünyaya kasten yayılan bir silah mı? Yoksa doğal yollardan insana bulaşan, doğal bir felaket mi?

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS