Geçmişten günümüze Sony Xperia Z

Bu galerimizde geçmişten günümüze duyurulmuş olan üst seviye Xperia Z serisi modellerin dikkat çeken özelliklerini derledik. 2013 yılında duyurulduğundan bu yana hangi Xperia Z modeli, hangi özelliği ile dikkat çekti? Bu soruların cevaplarını ilerleyen sayfalarda bulabilirsiniz.Geçmişten günümüze Sony Xperia Z serisi!
Sony Xperia Z serisinin bazı modelleri halen ülkemizde ve dünyada satışta olsa da firma, bu seriyi bitirdiğini geçtiğimiz ay resmen doğrulamıştı. Ancak bazı modeller güncelliğini hala koruyor ve performansları da son derece yeterli.
Firma, geçtiğimiz yıllar boyunca akıllı telefon sektöründe ilk defa gördüğümüz özellikleri bu modeller ile karşımıza çıkardı. Daima yüksek çözünürlüklü kamera sunan Xperia serisi, su geçirmez yapısı, kameraya atanmış özel bir tuş ve STAMINA isimli güç tasarruf modu gibi kendine has detaylar ile dikkat çekti. Ancak firma artık üst seviye model olarak yoluna Xperia X serisi ile devam edecek.
Sony Xperia Z1
Sony’nin ilk Android işletim sistemli akıllı telefonu olmasa da, Android dünyasında bazı ilkleri gördüğümüz akıllı telefon Xperia Z1 oldu. Xperia Z ailesinin geleneksel dikdörtgen tasarımı, su geçirmez yapısı ve Compact serisinin ilkini bu model ile birlikte gördük. 2013 yılında her şey Xperia Z1 ile başlamıştı. Beraberinde duyurulan Xperia Z1 Compact ile de çok sevilen Compact ailesi karşımıza çıktı.
Sony Xperia Z2
Sony Xperia Z2, daha ince ve şık bir gövde tasarımıyla karşımıza çıktı. Benzer şekilde Xperia Z2 Compact modeli de beraberinde geldi. Telefon, kamerası ve pil ömrü ile oldukça sevilse de ısınma sorunu ilk defa bu cihazla birlikte gündeme geldi. 2014 yılında duyurulan telefon, kısa süre içerisinde yenilenmek zorunda kaldı. Çünkü Snapdragon 810 yongası çok ısınıyor, telefonun kullanımını engelliyordu.
Sony Xperia Z3

Eylül 2014’te Sony Xperia Z3 ve Z3 Compact modelleri duyuruldu. Tasarımın büyük ölçüde değiştiği telefon, Xperia Z2 ile aynı işlemciyi kullanıyordu. Isınma sorununun büyük bir bölümü bu cihazla birlikte çözüldü. Xperia Z3 Compact modeli, duyurulduğu dönem içerisinde şarjı en uzun giden akıllı telefonlardan biri oldu. Telefon yine ısınsa da bu ısınma kullanıma engel olmuyordu.

Sony Xperia Z3+ ve Xperia Z4

Xperia Z3+ ve Xperia Z4 modelleri son derece şaşırtan modeller oldu. Çünkü Xperia Z3’ten sonra herkes Xperia Z4’ü beklerken, Sony Xperia Z3+ isimli bir model ile karşımıza çıktı. Cihaz, Xperia Z3 modelinin elden geçirilmiş bir versiyonu gibi duyuruldu. İşlemci tarafında Snapdragon 810 ile Xperia Z3+ daha performanslı ve daha az ısınan bir modeldi. Ancak bu cihazın Compact gibi farklı versiyonları duyurulmadı.

Xperia Z4 ile gelmedi. Sony, sadece Japonya’ya özel olarak Xperia Z4 modelini satışa çıkardı. Bu telefonun teknik özellikleri ise Xperia Z3+ ile tamamen aynı kaldı. Yani aynı telefon farklı iki isimle satışa çıktı.

Sony Xperia Z5
Sony, 2015 yılında düzenlenen IFA 2015’te yeni Xperia Z5 ailesini duyurdu. Firmanın ülkemizde satılan en güncel akıllı telefon ailesi bu. Xperia Z5 Compact, Xperia Z5 ve Xperia Z5 Premium olmak üzere üç farklı versiyonla duyurulan telefon ile birlikte Xperia Z ailesi sonlandırıldı. Sony bu seri ile ilgili olarak kullanıcılara teşekkür etti ancak bu ismi artık kullanmayacaklarının altını çizdi.

Firma geçtiğimiz Şubat ayında düzenlenen MWC 2016 kapsamında yeni Xperia X ailesini duyurdu. Xperia X, Xperia X Performance ve Xperia XA olmak üzere satışa çıkacak olan telefonlar Nisan ve Mayıs aylarında ülkemizde de satışa çıkacak.
Sony Xperia Z5 Premium

Genel hatları ile Sony Xperia Z ailesinin modellerinin dikkat çeken detaylarından bahsettik. Ancak burada dikkat çeken bir model olan Xperia Z5 Premium’a ayrı bir sayfada yer vermek istiyoruz. Çünkü bu telefon satışa çıkmış olan ilk 4K ekran çözünürlüğüne sahip cihaz. IFA 2015’te duyurulan cihaz 5.5 inç büyüklükteki ekranında 2160 x 3840 piksel ekran çözünürlüğü sunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS