Geri çağırılan GoPro Karma’nın kaza videoyu yayınlandı

Geri çağırılan GoPro Karma’nın kaza videoyu yayınlandı

GoPro’nun geçtiğimiz ay tanıttığı drone’u Karma şirket tarafından donanımsal bir arıza sebebiyle geri çağırılmıştı. Arıza yapan cihazlardan birisinin daha videosu internette paylaşıldı. İşte o video

Aksiyon kamerası pazarını ortaya çıkaran ve sektör lideri konumunda olan GoPro yeni nesil 5 serisi kameraları ile ivmelenmesine devam etmeyi umuyordu. Gelişmiş kameralarının dışında bir de drone tanıtan firma bu sayede drone sektörüne de giriş yapmış oldu. Karma adını taşıyan drone’u kompact yapısı ve uygun fiyatı ile pek çok kullanıcının dikkatini çekmişti. Doğrudan drone sektörünün en çok bilinen ismi DJI firmasına rakip olan GoPro bu hamlesi ile pazardaki yerini almıştı.Ancak Karma drone’u yeni piyasaya sürülmüşken sıkıntılı haberler gelmeye başladı. Bazı drone’ların güç kaybederek aniden yere çakıldığının ortaya çıkması ve bunu pek çok kullanıcının yaşaması üzerine firma cihaz hakkında inceleme başlatmış ve cihazları geri çağırmaya başlamıştı. Kaza yapan kullanıcılarda kayıt altına aldıkları görüntüleri Youtube’a veya diğer internet sitelerine yüklemeye başladı. 


 


GoPro Hero 5 Black


12 MP çözünürlüğünde fotoğraflar çekebilen ve 4K çözünürlüğünde 30 kare/saniye kayıt yapabilen GoPro Hero 5 Black, dahili GPS yongası sayesinde çekilen görüntülerin ayrıntılı konum bilgilerini videolara ekleyebiliyor. Ek olarak yeni eklenen sesli komut desteği sayesinde cihaza sesle komutlar verebilmek mümkün hale geliyor. “GoPro, start recording.” başta olmak üzere çeşitli komutlar algılayabilen kamera toplam 7 farklı dili algılayabiliyor. Şirket desteklenen dillerin sayısının artacağını da belirtmiş. GoPro Hero 5 Black aynı zamanda 10 metre su geçirmezliğe ve görüntü sabitleme teknolojilerine sahip.GoPro Hero 5 Session


Hero 4 Session ile başlayan ve özellikle Sony’nin Action Cam’lerine sahip olarak piyasaya sürülen küp GoPro’lar da yenilendi. Hero 5 Session adını taşıyan yeni cihaz yine küp formatında. Özellikleri ise abisi Hero 5 Black ise neredeyse aynı. 4K çözünürlüğünde 30 kare/saniye kayıt yapma özelliğine sahip olan Hero 5 Session, 10 MP çözünürlüğünde de fotoğraflar çekebiliyor. Dahili WİFİ ile gelen cihaz cep telefonunuza uygulaması yardımıyla bağlanabiliyor. Cep telefonunuz üzerinden cihaza komutlar vermenize ve görüntüleri uzaktan izlemenize imkan veren uygulama Google ve Apple’ın uygulamalara mağazalarında bulunuyor.  Abisinde olduğu gibi bulut desteğine de sahip olan cihazdaki görüntüleri internet üzerinden düzenleyebiliyorsunuz.


2 Ekim itibariyle satışa sunulacak cihazların Amerika’daki vergisiz satış fiyatları ise GoPro Hero 5 Black için 399 dolar, GoPro Hero 5 Session içinse 299 dolar olarak belirlenmiş. Bulut servisi ise aylık 5 dolarlık fiyat ile sadece Amerika içerisinde kullanıma sunulmuş durumda.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS