Son Dakika

Gmail, yeni bir güvenlik bildirimi üzerinde çalışıyor

A A

18.11.2015 - 12:00 Son Güncelleme:

Google Çevrimiçi Güvenlik isimli resmi blog sayfasında Gmail’in yeni güvenlik sistemi tanıtıldı. Söz konusu özellik kısa bir süre sonra kullanıma sunulacak.

Gmail, yeni bir güvenlik bildirimi üzerinde çalışıyor

Gmail’in yeni güvenlik sistemi bir bildirim şeklinde çalışacak. E-posta kutunuza gelen gönderiler, bu yeni güvenlik süzgecinden geçirilecek ve eğer güvenli olmayan bir bağlantıdan şüpheleniliyorsa, Gmail kullanıcıları uyaracak. Benzer bir sistem aslında Google Chrome üzerinde de çalışıyor. Eğer Google bir internet sitesinin güvenli olmadığını düşünüyorsa bu konuda bir uyarı veriyor ve kullanıcıları bilgilendiriyor.

iPhone 6 karşılaştırmasıyla HTC One A9 incelemesi

Benzer bir teknoloji yakın zamanda Gmail içerisine entegre edilecek. SSL ve DNS üzerinden çalışacak olan bu sistemde şifrelenmemiş bir bağlantı görülürse bu linke tıklamadan önce Google’dan uyarı alacaksınız. Bu sayede potansiyel tehlikeler önlenmeye çalışılacak. Buna çift katmanlı bir güvenlik sistemi diyebiliriz. Çünkü bağlantılar önce SSL sertifikası süzgecinden ardından ise DNS kontrolünden geçirilecek. Umuyoruz bu yenilik spam e-postaların sayısını da azaltır. Söz konusu uyarı sisteminin Aralık ayında kullanıma sunulması bekleniyor.