Son Dakika

Google 19 Mayıs’ı unuttu

A A

19.05.2016 - 19:00 Son Güncelleme:

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle popüler internet servisleri çeşitli görseller ile bugüne verdikleri önemi gösteriyor. Ancak Google bu yıl pas geçti.

Google 19 Mayıs’ı unuttu

Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin milli bayramı olan 19 Mayıs, 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkışını kutlamak amacıyla düzenlenmektedir. Milli Mücadele’nin başlangıcı olarak kabul edilen tarih, 1935 yılından bu yana kutlanıyor.

Tarih 19 Mayıs’ı gösterdiğinde gözler Google’a çevrildi. Özel gün ve haftalarda “doodle” olarak adlandırılan özel logolar yayınlayan Google, 19 Mayıs’ı pas geçti. Ancak Facebook ve Yandex bizler için önemli olan bugünü boş geçmedi. Facebook, ana ekranında Türkiye’deki kullanıcılar için bu tarihe vurgu yapan bir görsel yayınladı. Yandex ise tıpkı Google’ın diğer günlerde yaptığı gibi logosunu kısmen değiştirdi.

Aşağıda sırasıyla Facebook ve Yandex tarafından 19 Mayıs tarihine özel olarak hazırlanmış görselleri bulabilirsiniz. Yandex ve Facebook’a teşekkürlerimizi iletelim. Sizce Google neden 19 Mayıs gibi bir milli bayramı pas geçti? Yorumlarınızı bekliyoruz.