Son Dakika

Google Allo ve Duo ne işe yarıyor?

A A

21.05.2016 - 09:00

Mesajlaşma konusunda önce GTalk, sonrasında ise Hangouts’tan öteye gitmeyen Google, yepyeni iki uygulamayla karşımızda. Uygulamalardan biri yazılı diğeri ise görüntülü mesajlaşma üzerine çalışıyor.

Google Allo ve Duo ne işe yarıyor?

 Google Allo, tıpkı WhatsApp ve Telegram gibi yazılı mesajlaşma özellikleri sunuyor. Son derece sade görünen uygulama, yazılım esajlaşmanın yanı sıra dosya gönderimini de destekliyor. Telefon numaranız ve Google hesabınız ile uygulamaya giriş yapabiliyorsunuz. Etiketler ve emoji ifadeleri de sunuluyor.

Burada dikkat çeken detay, Google Now asistanının uygulama içerisinde yerleşik olarak gelmesi. Böylelikle diğer Google servisleri ile entegre şekilde çalışıyor. Ayrıca tıpkı WhatsApp’ın yeni duyurduğu uçtan uca şifreleme özelliğinin bir benzeri burada da karşımıza çıkıyor. Google Allo, mesajları şifreliyor. Gönderilen resimlerin üzerine Snapchat’te olduğu gibi not almak, mesajların font büyüklüğünü değiştirmek gibi detaylar da dikkat çekiyor.

Google Duo ise Apple tarafındaki FaceTime’a son derece benziyor. Mobil uygulama, görüntülü sohbet özelliğine sahip. WebRTC ile geliştirilen uygulamada dikkat çeken en büyük detay Knock Knock özelliği.

Duo uygulamasındaki Knock Knock özelliği sayesinde karşı taraf sizi görüntülü olarak aradığında, cevaplamasanız bile sizi arayan kişinin görüntüsünü izleyebiliyorsunuz.

Her iki uygulamanın da ortak özellikleri iOS ve Android platformlarında kullanılabilecek olması. Uygulamaların henüz ne zaman yayınlanacağı konusunda bir bilgi verilmedi ancak yaz ayları içerisinde bekleniyor.