Google kuruluşunun yıl dönümünde kendisini doodle yaptı! Google ne zaman kuruldu?

Google kuruluşunun yıl dönümünde kendisini doodle yaptı! Google ne zaman kuruldu?

Google kuruluşunun yıl dönümünde kendisini doodle yaptı! Google ne zaman kuruldu?

Dünyanın en çok tercih edilen arama motoru olan Google özel günler için kullandığı doodle özelliğini bu kez kendisi için kullandı. 22. yaşını kutlayan arama motoru devi tarihinde birçok önemli kritik nokta bulunduruyor. Peki, Google ne zaman kuruldu, geçmişinde neler yer alıyor?

Milyarlarca kullanıcıya hitap eden anahtar sözcüklere dayalı reklam satışına başlamasının ardından gelirlerini devasa bir şekilde artırmıştı. Halka arzı ve reklam kapasitesinin büyüklüğü kısa süre içerisinde arama motoru devini zirveye taşımıştı. “don’t be evil” yani “kötü olma” sloganı ile kurulan Google günümüzde 120 bine yakın çalışanı bulunan ve piyasa değeri 142 milyar dolara ulaşan dev bir şirket konumuna ulaşmış durumda.

GOOGLE NE ZAMAN KURULDU?

4 Eylül 1998 yılında Kaliforniya’da kurulan Google içinde bulunduğumuz ayda 22. doğum gününü kutluyor. Lary Page ve Sergey Brin tarafından kurulan arama motoru devi 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. Halka arzın gerçekleştiği dönemde, Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt, takip eden yirmi yıl boyunca, yani 2024 yılına kadar Google'da birlikte çalışmak üzere anlaştılar. Kuruluşundan bu yana misyonu "dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmektir. Gayri resmî sloganı ise, Google mühendisi Amit Patel tarafından bulunan ve Paul Buchheit tarafından desteklenen "Don't be evil" yani ‘kötü olma’dır. 2006 yılında, hâlen şirket merkezi konumunda olan Mountain View, Kaliforniya'ya taşınmıştır.

Google'ın dünya çapında veri merkezlerinde bir milyondan fazla sunucuda çalıştığı, bir milyardan fazla arama isteğini işlediği ve kullanıcıları tarafından oluşturulan verinin gün başına yirmi dört petabayt olduğu tahmin edilmektedir.

 Kuruluşundan bugüne dek gerçekleşen büyüme hızı, şirketin temel web arama motorunun ötesinde ürünler, satın almalar ve ortaklıklar zincirinin meydana gelmesini sağladı. Şirket, Orkut, Google Buzz ve Google+ gibi sosyal ağ araçları ile elektronik posta hizmeti Gmail servisi gibi çevrimiçi verimlilik yazılımları sunmakta, ek olarak, web tarayıcısı Google Chrome, fotoğraf görüntüleme ve düzenleme yazılımı Picasa ve anlık mesajlaşma Google Talk gibi uygulamalarla masaüstüne kadar uzanmaktadır. Bunlar dışında, Android mobil işletim sistemi gelişimine öncülük yapmıştır.