Son Dakika

Google Chrome Flash desteği sonlanıyor!

A A

18.05.2016 - 09:00

İlk olarak Apple tarafında başlayan Flash içerik karşıtlığı diğer platformlarda da karşımıza çıkmaya başladı. Tarayıcı dünyasında Flash desteği ile öne çıkan Google Chrome, Adobe Flash Player ile yollarını ayırmaya karar verdi. Tarayıcı dünyasının lider ismi Google Chrome, içeriğinde barındırdığı dahili Flash oynatıcısı ile dikkat çekiyordu.

Google Chrome Flash desteği sonlanıyor!

HTML5 ile birlikte Flash içeriklere ihtiyaç kalmıyor. Ancak bazı servisler halen daha HTML5 desteği sunmuyor. Dolayısıyla ortada bir zorunluluk var. Google, önemli bir mesaj verdi. Bazı siteler hariç tüm sitelerin önümüzdeki bir yıl içerisinde HTML5’e geçiş yapması isteniyor. Ayrıcalık tanınan bazı siteler için bu süre iki yıl.

YouTube, Facebook, Yahoo, VK, Live.com, Yandex, OK.ru, Twitch, Amazon ve Mail.ru servisleri haricindeki siteler HTML5’e geçiş yapmazsa, flash içerikler ancak kullanıcının izni ile yüklenecek. Google Chrome Flash içerikleri artık otomatik olarak yüklemeyecek. Bazı sitelere ayrıcalık tanınmasının sebebi ise çok sayıda içerik olması ve zamana ihtiyaç duyulması.

Eğer bir internet sitesinde aynı içeriğin hem Flash hem de HTML5 versiyonu bulunuyorsa, Chrome otomatik olarak HTML5 içeriği çalıştıracak.

Bu noktada asıl amaç Flash içerik düşmanlığı yerine, internet sitelerini daha verimli, güvenli ve yeni bir teknoloji olan HTML5’e geçiş yapmaya teşvik etmek. Dolayısıyla ortada desteğin kesileceği net bir tarih bulunmuyor.