Son Dakika

Google Chrome iOS Face ID ile gizliliğe önem veriyor

A A

15.02.2021 - 11:25 | Haber Kaynağı: Donanım Günlüğü

Google, Gizli sekmeleri Face veya Touch ID ile kilitlemenize izin vererek iOS için Chrome’da gizli web taramayı biraz daha güvenli hale getirmek için çalışıyor.

Google Chrome iOS Face ID ile gizliliğe önem veriyor

Uygulamanın iPhone ve iPad için beta sürümünde ayrıntılı olarak açıklanan güncelleme, temelde sekme değiştiricideki Gizli sekmeleri bulanıklaştıyor. Böylece siz bir parmak izi veya yüz kilidi açma ile kimlik doğrulayana kadar gizli kalırlar.

Chrome, Touch veya Face ID kullanarak “siz olduğunuzu onaylayana kadar” sekme değiştiricide “Gizli sekmeleri kilitlemenize” izin veriyor. Google, yeni özelliği “daha fazla güvenlik katmanın” bir yolu olarak görüyor. Başka biri telefonunuzu eline aldığında açtığınız tüm sekmeleri görebilirler. Yeni özellik ise siz olduğunuz doğrulanana kadar sekmeleri gizli tutabieceksiniz.

Chrome’un Gizli sekmelerini kilitleme yeteneği, Google Arama uygulamasında biyometrik kullanarak “15 dakika sonra gizli bir oturuma döndüğünüzde siz olduğunuzu onaylayan” özelliğe benziyor. Google Drive’da dosya depolama uygulamasını her açtığınızda parmak izi veya yüz onayı gerektiren benzer bir “Gizlilik Ekranı” mevcut. Bununla birlikte, çoklu görev sırasında kimlik doğrulamayı 10 saniye, bir dakika veya 10 dakika geciktirme seçeneği de sunuluyor.

Sürüm notlarında listelenmesine rağmen, bu özellik henüz tüm beta kullanıcıları için mevcut değildir. Herkese yayınlandıktan sonra, Chrome’u kapattığınızda Ayarlar> Gizlilik> Gizli sekmeleri kilitle bölümünden kontrol edilebilir olacaktır.