Son Dakika

Google kullanması yasaklandı

A A

05.05.2016 - 15:00 Son Güncelleme:

Cortana’nın arama motoru olarak Google kullanması artık yasak. Microsoft’un sanal asistanı bundan sonra sadece Bing arama motoru ile kullanılabilecek.

Google kullanması yasaklandı

Microsoft sanal asistanı Cortana’nın hem Windows 10’u hem de Bing’i daha popüler hale getirmek için önemli bir araç olduğuna inanıyor. Bu yüzden de sanal asistanına önemli yatırımlar yapıyor. Şimdiye kadar bu yatırımlar işe yaramış gibi görünüyor çünkü Cortana gerçekten de kullanıcıların ilgisini çeken bir özellik haline geldi. Ancak aynı şeyi Bing için söylemek mümkün değil.

Apple’a geçit vermedi!

Çünkü Microsoft’un arama motoru Bing Cortana’nın varsayılan arama motoru olmasına rağmen birçok kişi Google’ı tercih etmeye devam ediyor. Üstelik sanal asistanın arama motoru olarak Bing’in yerine Google’ı koymanın yoluda bir süre önce bulunmuştu. Bu sayede birçok kullanıcı Bing’i Google ile değiştirdi. Ancak bu durumun önüne geçmek isteyen Microsoft, sanal asistanının Google kullanmasını yasakladı. Bugün bir açıklama yayınlayan Microsoft, Cortana’nın Bing ile çalışacak şekilde tasarlandığını ve sanal asistanı başka arama motorlarına bağlamın hizmet kalitesini düşüreceğini açıkladı. Bu sebeple ürününü korumak zorunda olduğunu belirten Microsoft, Cortana’nın bundan sonra Bing’den başka arama motoruyla çalışmayacağını duyurdu.