Google Maps dünya için dev bir coğrafi kütüphaneye dönüştü

Google Maps dünya için dev bir coğrafi kütüphaneye dönüştü

Şehir ve yerleşim alanları için cadde seviyesinde 360 derece görüntü sağlayan Street Views servisinde 15 milyon kilometre uzunluğunda fotoğraf kaydı yer alıyor. Bu da insanoğlu tarihindeki en büyük arşiv olma özelliğini taşıyor. Fotoğrafları çekmek için Google araçlarının aldığı yol dünyanın çevresini 400 kez döndüğü de hesaplanıyor.

Google Haritalar ayrıca, dünya çapında 36 milyon kilometre kare alanın HD kalitesinde uydu fotoğraflarını da saklıyor. Bu fotoğraflar ise dünya nüfusunun yüzde 98’inin yaşadığı alanları kapsıyor. Diğer bir deyişle, dünya nüfusunun yüzde 98’inin yaşam alanları artık Google Maps üzerinden herkesin görüntülemesine açık bulunuyor.


Google ayrıca tüm bu fotoğrafları birleştirmek ve sağlıklı şekilde görüntüleyebilmek için yeni fotoğraf teknolojileri geliştirdiğinin de altını çiziyor. Google Haritalar sayesinde, özellikle 360 derece görüntüleme sistemlerinde büyük gelişme sağlandığı biliniyor. Google, Youtube üzerinde de 360 derece videoların yaygınlaşması için kullanıcıları teşvik ediyor.


Ancak yüksek maliyetli kameralar ve geniş bant internet ihtyacı nedeniyle 360 derece videolar henüz yeterince ilgi görmüyor.


Videoların hangi anında hangi açıyı seyretmek gerektiğini tespit etmenin zor olması nedeniyle bu formatta senaryolu içerik üretimi yapımı da rağbet görmüyor. Yine de sanal gerçeklik gözlüklerinin yaygınlaşmasıyla 360 derece formatının talep göreceği düşünülüyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS