Google Maps’si zor durumda bıraktı

Google Maps’si zor durumda bıraktı

Teknoloji şirketlerinin nasıl kolayca manipüle edilebileceğini göstermek için bavul dolusu telefonla ilginç bir deneye imza attı.

Google’ın şehir içi trafik yoğunluğu haritasını aldatmak isteyen Simon Weckert isimli sanatçı, elindeki bir bavul dolusu telefonla boş caddelerde yürüdü. Ve bu küçük performans, tam beklenildiği şekilde, Google Navigasyon servisinin çuvallamasına neden oldu.


Şehrin tamamen boş caddelerinde, elindeki 99 adet ikinci el telefonla yürüyen sanatçının ardından, Google trafik haritaları bu caddelerde yoğun trafik sıkışıklığı uyarısı vermeye başladı.


Hepsi de sinyal alıp gönderen telefonların aynı anda, düşük hızlarla, cadde üzerinde ilerlemeye çalıştığını fark eden Google Navigasyon servisi tam anlamıyla çuvalladı.


Sanatçının geçtiği yollar üzerinde trafik sıkışıklığı alarmı veren sistem, pek çok kişinin de bu yolları kullanmasını engelledi. Weckert, performansında simgesel bir mesaj vermek için Google Berlin ofisinin önündeki boş caddeden de geçti. Tüm Google çalışanlarının gözünün önündeki bomboş caddenin, Google sisteminde sıkışık görünmesi de medyanın alay konusu oldu.


Weckert’in bavul dolusu telefonla yaptığı bu minik protesto/performans ise dijital sistemlerin, yapay zekanın kolayca kandırılabileceğini ispatladı. Sanatçı, toplum yaşamını olumsuz etkileyecek sonuçlara sebep olabileceğini hatırlatmak istediğinin altını çizdi. Bir diğer deyişe, bu tür sistemlerin, kötü niyetli kişilerin elinde manipüle edilebileceğini vurguladı.


Weckert ayrıca sadece Google Maps’ın değil, Apple, Airbnb, Uber ve diğer harita uygulamalarının da kolayca manipüle edilebildiğini vurguluyor.


Öte yandan Google bu ilginç protestodan sonra, haritalar ve navigasyon uygulamasını geliştirmek ve daha iyi hizmet sunmak için bu girişimi göz önünde bulunduracaklarını açıkladı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS