Google otizm hastalarına yardımcı olacak!

Google otizm hastalarına yardımcı olacak!

Sağlık konusundaki yatırımları ile dikkat çeken Google, Stanford Üniversite’sine bağışladığı Google Glass gözlüklerle ilginç bir araştırmanın yapılmasını sağladı. Üniversitedeki araştırmacılar bir grup otizm hastası çocuk üzerinde yapılan araştırmalarla, Google Glass’ın otizm hastaları için hayatı kolaylaştırabilecek bir etkiye sahip olduğu keşfetti.

Otizm Gözlüğü Projesi” olarak çevirebileceğimiz araştırmada 100 çocuk katılımcı olarak seçildi. Google Glass üzerinde yapılan bazı yenilikler ile otizm hastası çocuklar, etrafındaki insanların duygularını, Google Glass’ın üzerindeki ekrandan gördü. Normal şartlar altında gözlüğün böyle bir özelliği yok, ancak araştırmalar Google Glass’ın kamerasından yüz tarama yaparak karşıdaki kişinin duygularının ekrana yansıtılmasını sağlayan bir yazılım geliştirdi. Bu yazılım aynı zamanda Google Glass’ın kamerasındaki görüntüleri de kaydederek daha sonra incelenmesine ve gelişimin gözlenmesine de olanak tanıyor.


Söz konusu araştırmayla ilgili verilen bilgiler şimdilik bu kadar. Üniversitenin iddiasına göre geliştirilen bu yeni gözlük otizmin tanı ve tedavisinde kullanılabilecek. Modifiye edilmiş bu gözlük, hastaların günlük hayata daha kolay adapte olmasına yardımcı olacak. Bu oldukça önemli bir gelişme çünkü otizmde erken tedavi, zihinsel gelişim için büyük önem arz ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS