Google Pay okul kapılarında giriş kartı olarak da kullanılmaya başlandı

Google Pay okul kapılarında giriş kartı olarak da kullanılmaya başlandı

Google’ın ABD’deki eğitim kurumları/üniversiteler ile yaptığı anlaşma uyarınca devreye giren hizmetle artık öğrenciler, telefonlarını kart okuyucuya yakınlaştırıp kampüse girebilecekler.

Şimdilik sadece 15 önemli eğitim kurumuyla yapılan anlaşmayla devreye giren uygulamanın olumlu sonuçlar alması halinde sistem dünya çapında yaygınlaşabilir.


Bu yeni uygulamanın sadece okul girişleri için değil, şirketler için çalışanlarının giriş çıkışını takip edebilecekleri bir sisteme evrilmesi de mümkün görünüyor.


Şimdilik sadece Android telefonlarda geçerli olan bu yeni uygulamanın ilgi görmesi halinde iOS sürümüne de yaygınlaşması bekleniyor.


Kimlik kontrolünün çalışması için telefonların NFC özellikli olması gerekiyor. Telefonu, aynı alışveriş yaparken kasaya yaklaştırma işlemi gibi kapılardaki kart okuyucularına yaklaştırmak yeterli oluyor.


Google’ın bu çözümünü sistemlerine entegre edecek şirketler/kurumlar, yemekhane girişini, kantin ödemelerini, ya da örneğin sitelerdeki çamaşırhane ödemelerini de sisteme bağlayabilecekler.


Google bu hamlesiyle, Pay cüzdanları için dünya çapında çok önemli bir pazar yaratmış oluyor. Okula, şirkete, evine girmek için telefonuna Google Pay uygulamasını kuracak ve kullanacak bireylerin, alışveriş ve ödemeler için de Google Pay’i kullanmaya devam ederek Google’a büyük bir gelir kazandıracağı tahmin ediliyor.


Elektronik cüzdan pazarı, 2020 ve sonrasında iyice kızışacak gibi görünüyor. Apple, Smasung, Mastercard ve Visa gibi dev şirketler kendi elektronik cüzdanlarının yoğun kullanımını sağlamak için bu hamleye farklı işbirlikleriyle cevap verebilirler.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS