Google Pixel, Google Glass kamerasını mı kullanıyor?

Google Pixel, Google Glass kamerasını mı kullanıyor?

Google’ın geçtiğimiz yıl satışa sunduğu amiral gemisi modelleri Google Glass’ın kamerasını mı kullanıyor?

Dünyanın önde gelen teknoloji ve yazılım devi Google, geçtiğimiz sene satışa sunduğu amiral gemisi modelleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Google Pixel ve Pixel XL güçlü bir sisteme sahip olmalarının yanı sıra başarılı bir kamera donanımına da sahipti.


DxOMark, geçtiğimiz sene Pixel modellerinde yer alan kameraları “şimdiye kadar yapılmış en iyi akıllı telefon kameraları” olarak nitelendirmişti. Peki Google bu kadar kısa süre içerisinde, bu kadar başarılı bir kamerayı nasıl yapmıştı?


Geçtiğimiz gün ortaya çıkan bazı raporlara göre Google, Pixel ve Pixel XL için oturup sıfırdan bir kamera sistemi geliştirmedi. Bunun yerine hali hazırda senelerini verdiği bir projeden yararlandı. Google Glass.


Google’ın umduğunu bulamadığı Google Glass son derece verimli bir kamera sistemine sahipti. Google Glass’ta kullanılan ve Gcam ismi ile lanse edilen bu teknoloji, ufak boyutlu bir kameranın neler yapabileceğini bizlere net bir şekilde göstermişti.


Normalde Gcam’in kalitesinde işler çıkarabilmek için Google Glass boyutlarının bir madenci baretine yaklaşması gerekiyordu. Fakat Google mühendisleri seneler süren çalışmaların ardından bu kamerayı, gözlüğün sağ ya da sol bölümüne konulacak ufak bir parça boyutuna indirgemeyi başarmışlardı.


Sonuç olarak Google Glass teknolojisinin, bir başka Google logolu üründe kullanılmasının pek de sürpriz olmadığını söyleyebiliriz. Hatta birkaç ufak güncelleme ile bu teknolojiyi Pixel 2’de de görmek absürt kaçmayacaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS