Google Play’i ikiye katladı

Google Play’i ikiye katladı

App Store, elde ettiği hasılatla Google Play’i neredeyse ikiye katladı. İşte konu ile ilgili detaylar.

Akıllı telefon pazarına hakim olan iki işletim sistemi olduğunu söylesek, sanırım pek de  yanılmış olmayız. Zira iOS ve Android’in dışındaki işletim sistemlerinin pek de geniş kitlelere hitap ettikleri söylenemez. iOS ve Android arasındaki rekabete baktığımızda da Android’in açık ara önde olduğunu görüyoruz. Peki bu fark uygulama mağazaları App Store ve Google Play’e nasıl yansıyor dersiniz.


Düz mantık olarak düşünecek olursak, iOS’ten kat kat fazla kullanıcısı bulunan Android’in, uygulama mağazası alanında da çok daha fazla kar ettiğini söyleyebiliriz. Keza 2016’yı baz alacak olursak, Apple’ın pazar payının yüzde 14 civarların olduğunu, buna karşın satılan her yüz telefondan. 86’sının Android işletim sistemine sahip olduğunu belirtelim. Sadece bu rakamlar doğrultusunda bile Google Play’in daha fazla kar getireceğini düşünebiliriz.


Fakat durum pek de sanıldığı gibi değil. App Annie tarafından yayınlanan son çeyrek sonuçlarına göre, uygulama mağazalarında toplam 17 milyar dolarlık bir para dönmüş durumda. İşin garip yanıysa bu 17 milyar doların 11 milyar dolarının App Store üzerinden döndürülmüş olması. Yani son çeyrekte App Store üzerinden uygulamalar için harcanan para 11 milyar dolayken, Google Play üzerinden harcanan para ise 6 milyar dolar.


Öyle görünüyor ki, Android kullanıcıları uygulamalar için para harcama konusunda iOS kullanıcılarına göre çok daha eli sıkı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS