Son Dakika

Google uygulamalardan tasarruf sağlamak isteniyor

A A

27.04.2021 - 11:28 | Haber Kaynağı: Donanım Günlüğü

Google Play Store uygulamaları ile ilgili son dönemlerde yeni çalışmalar yapılıyor. Bu seferki daha çok indirme hızını arttırmaya yönelik. 

Google uygulamalardan tasarruf sağlamak isteniyor

Herkesin mutlaka bir şekilde kullandığı Google Play Store uygulamaları normalde tek bir parça halinde iner. Yani bölmeden akıllı telefonunuza uygulamaları yüklemeniz gerekiyor. Ancak yeni geliştirilen bir sistem ile birlikte bu alanda değişikliğe gidildi. Uygulama yükleme optimizasyonu olarak bilinen bu değişiklik önemli avantajlar sağlayabilir.

Herhangi bir uygulama indirildiğinde onun hangi parçasının daha önemli olduğu görülmez. Sadece uygulama tamamen yüklenir ve kullanıcılar gerekli işlemleri burada yapar. Mesela bir WhatsApp uygulamasını parça parça kullanmak neredeyse imkansızdır. Ancak Google Play Store bu konuda yepyeni bir gelişme kaydetti.

Google tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa bu özellik cihazlar üzerinden büyük bir tasarruf yapılmasını sağlayabilir. İşlem gücü, hafıza ve batarya gibi konularda tasarruf sağlamak mümkün. Sistemin çalışma şekli ise son derece basit. Herhangi bir uygulama indirildiği zaman bazen denetlemeler yapılıyor.

Uygulamanın en çok hangi bölümünün kullanıldığı tespit ediliyor. Hemen ardından sizler uygulamayı indirdiğimizde sadece o bölüm akıllı telefonunuza yükleniyor. Geriye kalan kısım ise istemeniz halinde parça parça telefonumuza kaydediliyor. Burada asıl önemli olan uygulamayı aceleyle indirmeniz.

Beklemek istemeyen veya uygulamayı çok hızlı bir şekilde indirmek zorunda olan kişiler bu yöntemi kullanılabilir. Böylece hem zamandan tasarruf edebilir hem de batarya tasarrufu sağlanır. Bu özelliğin 2021 yılı içerisinde gelmesi bekleniyor.